ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେ ଏବଂ ପୁଅ ଆଦିତ୍ୟଙ୍କ ଉପରେ ଆସିଲା ଗୁରୁତର ଅଭିଯୋଗ, ଏବେ ହୋଇପାରେ 6 ମାସ ଜେଲ…

ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପୁଅ ଆଦିତ୍ୟ ଠାକରେ ଙ୍କ ବିରୋଧରେ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରମାଣପତ୍ରରେ ମିଥ୍ୟା ତଥ୍ୟ ଦେଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଯାହା ପରେ ଏହି ମାମଲାର ତଦନ୍ତ ବର୍ତ୍ତମାନ ସିବିଡିଟିରେ ଦାଖଲ କରାଯାଇଛି। ଏହି ଦୁଇ ନେତାଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଏନସିପି ସାଂସଦ ସୁପ୍ରିୟା ସୁଲେ ଏବଂ ଗୁଜୁରାଟର ବିଧାୟକ ନାଥାଭାଇ ପଟେଲ ମଧ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଏଫିଡେଭିଟରେ ସମ୍ପତ୍ତି ଏବଂ ଦାୟିତ୍ବ ବିଷୟରେ ଭୁଲ ତଥ୍ୟ ଦେଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କ ନିକଟରେ ଏହି ଚାରିଜଣ ନେତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଅଭିଯୋଗ ପାଇବା ପରେ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ଏହାର ତଦନ୍ତକୁ ସିବିଡିଟି ହସ୍ତାନ୍ତର କରିଛନ୍ତି।

ଅଭିଯୋଗକାରୀମାନେ ସେମାନଙ୍କର ମତ ପ୍ରମାଣ କରିବାକୁ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କ ନିକଟରେ ଅନେକ ଦଲିଲ ମଧ୍ୟ ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି। ଯାହା ତାଙ୍କ ଦାବିକୁ ପ୍ରମାଣିତ କରେ|ଏଥି ସହିତ, ଏହି ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟଗୁଡିକ ପଢିବା ପରେ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ କୌଣସି ବିଳମ୍ବ ନକରି ଏହାର ଅନୁସନ୍ଧାନକୁ CBDT କୁ ପଠାଇଛନ୍ତି। ଯାହା ଶୀଘ୍ର ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କ ନିକଟରେ ଦାଖଲ ହେବ। ସିବିଡିଟିର ଅନୁସନ୍ଧାନ ରିପୋର୍ଟ ଆଧାରରେ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ଅଧିକ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବେ ଏବଂ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହେଲେ ଏହି ନେତାମାନଙ୍କୁ ଅସୁବିଧା ହେବ।

ଜେଲ୍ ହୋଇପାରେ

ଯଦି ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଏହି ଚାରିଜଣ ନେତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅଭିଯୋଗ ସଠିକ୍ ବୋଲି ଜଣାପଡିବ ତେବେ ଏହି ନେତାମାନେ ଲୋକ ପ୍ରତିନିଧୀ ଅଧିନିୟମର ଧାରା 125A ଅନୁଯାୟୀ ଏକ CBDT ମାମଲା ଦାଖଲ କରିବେ| ଏହି ବିଭାଗ ଅଧୀନରେ ସର୍ବାଧିକ 6 ମାସ ଜେଲ କିମ୍ବା ଜରିମାନା କିମ୍ବା ଉଭୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅଛି|

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା ପୂର୍ବରୁ ଏକ ନିର୍ବାଚନ ଏଫିଡେଭିଟ୍ ଦାଖଲ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଯେଉଁଥିରେ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ତାଙ୍କର ସମସ୍ତ ସୂଚନା ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କୁ ଦେବାକୁ ପଡିବ| ଅପରାଧିକ ମାମଲା, ସମ୍ପତ୍ତି, ଦାୟିତ୍ବ, ଶିକ୍ଷାଗତ ଯୋଗ୍ୟତା ଇତ୍ୟାଦିର ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ନିର୍ବାଚନୀ ଏଫିଡେଭିଟରେ ଭରି ସବମିଟ କରିବାକୁ ପଡିବ। 2013 ମସିହାରେ, ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ଏହି ନିୟମ କରିଛନ୍ତି ଯେ CBDT ପ୍ରତ୍ୟେକ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ଲିଖିତ ତଥ୍ୟର ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବ|ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ CBDT ଅନୁସନ୍ଧାନ କରୁଛନ୍ତି।