SSR ମାମଲା: କୋଟି କୋଟି ଲୋକଙ୍କୁ ନିରାଶ ହେବାକୁ ପଡିପାରେ, ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ସଂସ୍ଥା ଦେଲେ ତାଙ୍କ ଶେଷ ନିଷ୍ପତ୍ତି…

କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ସୁଶାନ୍ତ ସିଂ ରାଜପୁତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁକୁ ତିନି ମାସ ପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ। ଗତ କିଛି ଦିନ ହେବ ସିବିଆଇ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାର ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଡ୍ରଗ୍ସ କଥା ବ୍ୟତୀତ ଆଉ କିଛି ଜଣାପଡି ନାହିଁ। ରିୟାଙ୍କ ପିତାମାତାଙ୍କ ପରେ ସିବିଆଇର ପଚରାଉଚରା ରିୟା ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀଙ୍କ ସହ ମଧ୍ୟ ଜାରି ରହିଛି। ତେବେ ଡ୍ରଗ୍ କାରବାର ସମ୍ପର୍କରେ ରିୟା ଏନସିବି ନିକଟରେ ସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି। ଡ୍ରଗ୍ସ ଆଙ୍ଗଲ୍ ଆସିବା ପରେ ରିୟା ସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ଘରେ ଡ୍ରଗ୍ସ ନେଉଥିଲେ।


ସିବିଆଇ ଏବଂ ଏନସିବି ବ୍ୟତୀତ ଇଡି ମଧ୍ୟ ଏହି ମାମଲାର ତଦନ୍ତରେ ଜଡିତ ଅଛି। ଇତିହାସରେ ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ଯେତେବେଳେ ଏକ ବିଷୟ ଏତେ ମାତ୍ରାରେ ପରାସ୍ତ ହୋଇଛି| ତେବେ ଏହି ତିନୋଟି ଏଜେନ୍ସି ସେମାନଙ୍କ ଅନୁସନ୍ଧାନରେ କିଛି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସନ୍ଧାନ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇ ନାହାଁନ୍ତି। ଦେଶ ତଥା ବଲିଉଡର କିଛି ଲୋକ ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ସୁଶାନ୍ତଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଛି। ସମସ୍ତେ ଜାଣିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ଯେ ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ସହିତ କ’ଣ ହୋଇଛି। ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ପ୍ରଶଂସକମାନେ ଆଶା କରୁଛନ୍ତି ଯେ ଶୀଘ୍ର ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ହତ୍ୟାକାରୀ ଧାରା ପଡିବେ।

ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡର କୌଣସି ପ୍ରମାଣ ନାହିଁ

ଦେଶର କୋଟି କୋଟି ଲୋକଙ୍କ ଆଶା ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାଙ୍ଗିବାକୁ ଯାଉଛି। ଏତେ ଦିନ ପରୀକ୍ଷଣ କରିବା ପରେ, ଯାହା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ତାହା ଶୁଣି ଆପଣଙ୍କ ହୃଦୟ ଦୁଃଖିତ ହୋଇପାରେ|ନିକଟରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏଜେନ୍ସି ଦ୍ୱାରା ସୁଶାନ୍ତ ମାମଲାରେ ସେପରି କୌ ପ୍ରମାଣ ମିଳିନାହିଁ, ଯାହାକୁ କୁହାଯାଇପାରେ ଯେ ସୁଶାନ୍ତଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଛି। ଏଜେନ୍ସି ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ହତ୍ୟା ସହ ଜଡିତ କୌଣସି ପ୍ରମାଣ ପାଇନାହାଁନ୍ତି।


ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ସଂସ୍ଥା ସହ ଜଡିତ ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ସୁଶାନ୍ତ ମାମଲାରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଠୋସ୍ ପ୍ରମାଣ ମିଳି ନାହିଁ। ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୁଶାନ୍ତ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିବା ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ବାହାରକୁ ଆସୁଛି। ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ସଂସ୍ଥା ଜାଣିବାକୁ ପାଇଛନ୍ତି ଯେ ସୁଶାନ୍ତ ଗତ 7-8 ମାସ ଧରି ଅତ୍ୟଧିକ ଡ୍ରଗ୍ସ ସେବନ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ସେ ନିଶା ସେବନ କରିଥିଲେ। ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ସୁଶାନ୍ତ ଦିନକୁ 20-25 ଗଞ୍ଜା ଆରାମରେ ନେଉଥିଲେ। ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ସୁଶାନ୍ତ କେତେ ପରିମାଣରେ ଡ୍ରଗ୍ସ ନେଉଥିଲେ, କେବଳ ଜଣେ ନିଶା ସେବକ ନିଆଯାଏ।

ଏହିପରି ହେଲା ଖୁଲାସା

ରିୟା ସହିତ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଡିଲିଟ୍ ହୋଇଥିବା ଚାଟ୍ ଗୁଡିକରେ ସେ ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବେ ଡ୍ରଗ୍ସ କାରବାର ବିଷୟରେ କହୁଥିଲେ|ଚାଟ୍ ଆସିବା ପରେ ଜଣାପଡିଥିଲା ​​ଯେ ରିୟା ସାମୁଏଲ୍ ମିରାଣ୍ଡା ଏବଂ ଜୟା ସାହାଙ୍କ ସହ ଡ୍ରଗ୍ସ ବିଷୟରେ କହୁଛନ୍ତି। ଏହି ଚାଟ୍ ରେ ଜୟା ଗୁପ୍ତରେ କାହାର ଚା କିମ୍ବା କଫିରେ ଡ୍ରଗ୍ ମିଶ୍ରଣ ବିଷୟରେ କହୁଥିଲେ|ଏହି ଚାଟ୍ ଗୁଡିକରେ ରିୟା ନିଜେ ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଡ୍ରଗ୍ସ ମାଗୁଥିଲେ। ରିୟା ଚାଟରେ ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନ ଲେଖିଥିଲେ, ତାଙ୍କୁ ‘ଡୁବି’ ଦରକାର| ‘ଡୁବି’ କୁ ସୁଶା (ସୁଶାନ୍ତ) କୁ ପଠାନ୍ତୁ|


ଡ୍ରଗ୍ କାରବାରରେ ରିୟାଙ୍କ ଭାଇ ଶୋଭିକ୍ ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀ ମଧ୍ୟ ଜଡିତ ଥିଲେ। ଡ୍ରଗ୍ ବିଷୟରେ ରିୟା ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀ ଏବଂ ଶୋଭିକ୍ ଅନେକ ବାର୍ତ୍ତାଳାପ କରିଥିଲେ| ଚଳିତ ବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିବା ଚାଟରେ ଶୋଭିକ୍ ରିୟାଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି, ମୁଁ କେବଳ 5 ଗ୍ରାମ ଗୁଣ୍ଡ ଆଣି ପାରିବି, ଯାହା ଦ୍ୱାରା କେବଳ 20 ଟି ଡ୍ରବ୍ (କାନାବିସ୍ ସିଗାରେଟ୍) ତିଆରି ହୋଇପାରିବ।

ସୁଶାନ୍ତ ଡ୍ରଗ୍ସ ନେଇଥିଲେ କି?

ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ଉଦାସୀନତା ମଧ୍ୟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଗଣମାଧ୍ୟମର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ସୁଶାନ୍ତ ଡ୍ରଗ୍ସ ମଧ୍ୟ ନେଉଥିଲେ। ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଡ୍ରଗ୍ସ ଏବଂ ଔଷଧ ସେବନ କରି ମଣିଷର ମାନସିକ ଅବସ୍ଥା ଖରାପ ହୋଇଯାଏ। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, 14 ଜୁନରେ ସୁଶାନ୍ତ ସିଂ ରାଜପୁତ ତାଙ୍କ ମୁମ୍ବାଇ ଫ୍ଲାଟରେ ମୃତ ଅବସ୍ଥାରେ ମିଳିଥିଲେ। ଯେଉଁମାନେ ସୁଶାନ୍ତଙ୍କୁ ଜାଣିଥିଲେ ସେମାନେ ନିରନ୍ତର କହୁଥିଲେ ଯେ ସୁଶାନ୍ତ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିପାରିବେ ନାହିଁ।

ଏହା ପରେ ମାମଲା କୋର୍ଟରେ ପହଞ୍ଚି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏହି ମାମଲାର ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲେ। ସିବିଆଇ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ କରୁଛି। ଏଥି ସହିତ ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରେ ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ଭିସେରା ରିପୋର୍ଟ ମଧ୍ୟ ବାହାରକୁ ଆସିବ, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ତାଙ୍କ ଶରୀରରେ ଡ୍ରଗ୍ସ ଅଛି କି ନାହିଁ ତାହା ଜଣାପଡିବ। ଏହା ସହିତ, ଏହା ମଧ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବ ଯେ କେହି ତାଙ୍କୁ ବିଷ ଦେଇ ହତ୍ୟା କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛନ୍ତି କି?