ମା ଙ୍କ ସବକୁ କାନ୍ଧରେ ନେଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ୫ ପୁଅ, କିନ୍ତୁ ତାପରେ ସମସ୍ତଙ୍କର ହେଇଗଲା ମୃତ୍ୟୁ, ପୁରା ଗାଁ ହେଇଗଲା ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ

ଦେଶରେ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ଏବଂ ଏହି ସଂଖ୍ୟା 11 ଲକ୍ଷ ଅତିକ୍ରମ କରିଛି|କେତେକ ସ୍ଥାନରୁ ଲୋକମାନେ ସୁସ୍ଥ ହେବାର ଖବର ମଧ୍ୟ ଅଛି, ତଥାପି ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ସଂକ୍ରମିତ ହେଉଛନ୍ତି। ନିକଟରେ ଝାଡଖଣ୍ଡର ଧନବାଦ୍ ଦିଲ୍ଲାର କାଟ୍ରାସରୁ କରୋନାଙ୍କ ଭଳି ଏକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ମା’ଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଏଠାରେ ତାଙ୍କର ପାଞ୍ଚ ପୁଅ ମଧ୍ୟ ଗୋଟେ ପରେ ଗୋଟେ କରି ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଛନ୍ତି। ଝାଡଖଣ୍ଡରେ ଏହି ପରିବାରରେ କରୋନା ପୀଡିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ସର୍ବାଧିକ।

କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ହେତୁ ମାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା-
88 ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ବୃଦ୍ଧ ମହିଳା ନାତୁଣୀଙ୍କ ବିବାହ ଉତ୍ସବରେ ଯୋଗଦେବା ପାଇଁ ଜୁନ୍ 29 ରେ ଦିଲ୍ଲୀରୁ କାଟ୍ରାସକୁ ଆସିଥିଲେ। ଧୂମଧାମ ସହିତ ବିବାହ ସମାରୋହ ହୋଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ବିବାହ ପରେ ସେ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇପଡିଥିଲେ| ଏହା ପରେ, ତାଙ୍କୁ କରୋନା ପାଇଁ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା, ଯାହା ସକରାତ୍ମକ ହୋଇଗଲା|ମହିଳା ଜଣକ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଚିକିତ୍ସା ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ଜୁଲାଇ 4 ରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା।

ମା’ଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁପରେ ପୁଅମାନେ ଶେଷ କୃତ୍ୟ ସମ୍ପୂର୍ଣ କରି ଆସିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ମହିଳାଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ମଧ୍ୟ କରୋନା ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ନମୁନା ଦେଇଥିଲେ। ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ପୁଅ (65 ବର୍ଷ) ଏକ ଘରୋଇ ରିସର୍ଟରେ କ୍ୱାରେଣ୍ଟିନ ଥିଲେ|ତାଙ୍କୁ 10 ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା ହୋଇଥିଲା| ଜୁଲାଇ 10 ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅବସ୍ଥା ବିଗିଡି ଯାଇଥିବା ବେଳେ ତାଙ୍କୁ ପିଏମଏଚକୁ ଅଣାଯାଇଥିଲା ଯେଉଁଠାରେ ଡାକ୍ତରମାନେ ତାଙ୍କୁ ମୃତ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। 11 ଜୁଲାଇରେ, ମେସିନରୁ ଶବର ନମୁନାକୁ PMCH ରେ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା|ରିପୋର୍ଟଟି କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ବାହାରିଲା| ଆରଟି PCR ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଏହି ରିପୋର୍ଟ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ଥିଲା।

ସଂକ୍ରମଣ ଯୋଗୁଁ ପୁଅଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ-

67 ବର୍ଷର ମହିଳାଙ୍କ ଦ୍ୱିତୀୟ ପୁତ୍ର ମଧ୍ୟ ଜୁଲାଇ 11 ବିଳମ୍ବରେ କୋଭିଡ -19 ର ଏକ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଥିଲେ। ଜୁଲାଇ 8 ରେ, ତାଙ୍କୁ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଏହା ପରେ ତାଙ୍କୁ ଧାନବାଡର କୋଭିଡ -19 ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା। ତାଙ୍କୁ ନିଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ମଧ୍ୟ ଅସୁବିଧା ହେଉଥିଲା।

72 ବର୍ଷର ତୃତୀୟ ପୁତ୍ର ଜୁଲାଇ 12 ରେ ରାଞ୍ଚିର ରିମ୍ସରେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କୁ ଜୁଲାଇ 9 ରେ ରାଞ୍ଚିରେ ରେହିମଙ୍କ ନିକଟକୁ ପଠାଯାଇଥିଲା। ତାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ନିଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା ହୋଇଥିଲା ଏବଂ 8 ଜୁଲାଇରେ ତାଙ୍କର କରୋନା ଫଳାଫଳ ସକରାତ୍ମକ ଆସିଥିଲା|ତାଙ୍କୁ ତିନି ଦିନ ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଇଥିଲା ଯାହା ପରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। ରାଞ୍ଚିରେ ତାଙ୍କ ଶବଦାହ କରାଯାଇଥିଲା।

ମହିଳାଙ୍କ ଚତୁର୍ଥ ପୁଅ, ଯିଏକି 70 ବର୍ଷ ହୋଇଥିଲା, ସେ ମଧ୍ୟ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିଲେ। ତାଙ୍କୁ 8 ଜୁଲାଇରେ କୋଭିଡ -19 ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା। ତାଙ୍କୁ ଜୁଲାଇ 13 ରେ ରାଞ୍ଚିରେ ରେହିମଙ୍କ ନିକଟକୁ ପଠାଯାଇଥିଲା। ସେଠାରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିବା ବେଳେ ଜୁଲାଇ 19 ରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। ଫୁସଫୁସ କର୍କଟରେ ମହିଳାଙ୍କ ପଞ୍ଚମ ପୁଅର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। ଏହା ତାଙ୍କ ଅବସ୍ଥାକୁ ବହୁତ ଖରାପ କରିଦେଇଥିଲା| କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ PMCH ର CCU ରେ ସ୍ଥାନିତ ହୋଇଥିଲେ| ଏଠାରୁ ପରିବାରକୁ 14 ଜୁଲାଇରେ ଏକ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନା ନିଆଯାଇଥିଲା। ସେଠାରେ ତାଙ୍କୁ ପୁନର୍ବାର ଜାମସେଦପୁରକୁ ନିଆଯାଇଥିଲା। ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ସେଠାରେ ତାଙ୍କ ଶବଦାହ କରାଯାଇଥିଲା।