ବିହାରକୁ ଯାଇ ସୈନିକ ମାନଙ୍କ ସହ ଦେଖା କଲେ ନାନା ପାଟେକର, ବିଲରେ ହଳ କଲେ, ତାପରେ ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ସିଂ ଙ୍କ ବାପା ସହ ଦେଖା କରି କହିଲେ ଏମିତି …

ବଲିଉଡର ଅଭିନେତା ନାନା ପାଟେକର ଶନିବାର ମୁମ୍ବାଇରୁ ମୋକାମାସ୍ଥିତ CRPF କ୍ୟାମ୍ପରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ଏଠାରେ ଶହୀଦ ମାନଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ଦେବା ପାଇଁ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା, ଏହି କାଯ୍ୟକ୍ରମ ରେ ନାନା ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।ଏହି ସମୟରେ ନାନା ଭାରତୀୟ ସେନାର ୟୁନିଫର୍ମରେ ଦେଖାଦେଇଥିଲେ। ‘ ଇକ ଶ୍ୟାମ ନାନା ପାଟେକର କେ ନାମ’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସୈନିକମାନେ ନାନାଙ୍କୁ ସ୍ୱାଗତ କରିଥିଲେ।

ସୈନିକମାନ ଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ-

ଏହି ସମୟରେ, ନାନା ସମସ୍ତଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ତାଙ୍କ ଯଶବନ୍ତ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଡାଇଲଗ ‘ଏକ ମଛର ଆଦମୀ କୋ…’ କହି ଥିଲେ| ଏହା ପରେ ତାଙ୍କ ସମ୍ମାନ ରେ ଏକ ସାଲ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ସୈନିକମାନେ ନାନାଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ଏକ ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ତାଙ୍କ ଜୀବନୀ ଉପରେ ଆଧାରିତ ଏକ କ୍ଷୁଦ୍ର ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ମଧ୍ୟ ଦେଖାଇଥିଲେ|

ସୈନିକ ମାନଙ୍କ ସହ କଥା ବାର୍ତ୍ତା ସମୟରେ ନାନା କହିଲେ ଯେ ସେନା ୟୁନିଫର୍ମ କେବଳ ଭାଗ୍ୟବାନ ମାନେ ହିଁ ପିନ୍ଧି ପାରିବେ। ଯେଉଁ ମାନଙ୍କ ମନ ରେ ସାହସ, ଉତ୍ସାହ, ଶକ୍ତି ଏବଂ ଦେଶପ୍ରେମ ଅଛି,ସେମାନେ ହିଁ ଏହି ୟୁନିଫର୍ମ ପିନ୍ଧିବାର ଭାଗ୍ୟ ପାଇଥାନ୍ତି| ନାନା ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି କାରଣ ରୁ ଆମ ଫୌଜୀ ଭାଇମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଦେଶପ୍ରେମ ଭାରି ରହିଛି|

କ୍ଷେତରେ ଯାଇ ହଳ କଲେ-
ଏହା ପରେ ନାନା ମୋକାମାର ଏକ କ୍ଷେତକୁ ଯାଇ ସେଠାରେ ‘ଜୟ ଯବାନ, ଜୟ କିସାନ’ର ସ୍ଲୋଗାନ ଦେଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ସେ ହଳ କରିଥିଲେ, କପା କାଟିଲେ ଏବଂ ଚାଷୀଙ୍କ ସହ ଚାଷ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କଲେ| ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ନାନାଙ୍କୁ ଭେଟିବାକୁ ଆସିଥିବା ଲୋକମାନେ ‘ଭାରତ ମାତା କି ଜୟ’ ଏବଂ ‘ଭାଣ୍ଡେ ମାତାରାମ’ ଭଳି ସ୍ଲୋଗାନ ଦେବାର ଦେଖିବା କୁ ମିଳି ଥିଲା।

ସୁଶାନ୍ତ ସିଂଙ୍କ ଘରକୁ ଯାଇ ଦେଇଥିଲେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି-

ଏହି ରବିବାର ଅପରାହ୍ନ ପରେ ନାନା ତାଙ୍କ ଧଳା ରଙ୍ଗର କାରରୁ ଓହ୍ଲାଇ ସିଧା ସୁଶାନ୍ତ ସିଂ ରାଜପୁତଙ୍କ ରାଜୀବନଗର ଘରକୁ ଯାଇଥିଲେ। ଏଠାରେ ତାଙ୍କର ଅନେକ ବନ୍ଧୁ ଏବଂ ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟ ଙ୍କ ସହ ମିଶି ଭାବପ୍ରବଣ ହୋଇଯାଇ ଥିଲେ ନାନା। ସେ ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ପରିବାର ପ୍ରତି ସମବେଦନା ଜଣାଇଥିଲେ। ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ଘରକୁ ଯାଉଥିବା ତାଙ୍କ ର ଏକ ଭିଡିଓ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି।


ନାନା ପାଟନାରେ ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ଘରେ ପ୍ରାୟ ଅଧ ଘଣ୍ଟା ରହିଲେ। ଏହି ସମୟରେ ସେ ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ଫୋଟୋ ଉପରେ ଏକ ଫୁଲମାଳ ଚଢାଇ ଥିଲେ। ଏଥିସହ ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ପିତାଙ୍କୁ ସାହସର ସହିତ କାମ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇ ଥିଲେ। ନାନା କହିଛନ୍ତି ଯେ ସୁଶାନ୍ତ ଜଣେ ବହୁତ ଭଲ ଅଭିନେତା ଥିଲେ। ନାନାଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା ବେଳେ ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ପିତା ବହୁତ ଦୁଖୀ ଦେଖାଯାଉଥିଲେ।

ଯେତେବେଳେ ବଲିଉଡରେ ‘ଆଉଟସାଇଡର୍’ ବିଷୟରେ ନାନାଙ୍କୁ ପଚରାଗଲା, ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ମୁଁ ନିଜେ ଜଣେ ଆଉଟସାଇଡ଼ର। ମୋ ଚେହେରା ଏବଂ ଭାଷା ସହିତ ମୋତେ ଅନେକ ଥର ପରିହାସ କରାଯାଇଥିଲା, ମୋର ଆଚରଣ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇନଥିଲା,କିନ୍ତୁ ମୁଁ କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ଏକ ସ୍ଥାନ ତିଆରି କଲି| ନାନା କହିଛନ୍ତି ଯେ ବଲିଉଡରେ ନେପୋଟିଜିମ ଅଛି, କିନ୍ତୁ ତୁମେ ଏହାକୁ ତୁମର ଗୁଣ ସହିତ ମାତ ଦେଇ ପାରିବ| ଯଦି ତୁମେ ଠିକ୍ ତେବେ ତୁମ ସହିତ ଭଲ ହେବ|

ନାନାଙ୍କ ଗସ୍ତ ଗୁପ୍ତ ଭାବ ରେ ଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଗଣମାଧ୍ୟମ ତାଙ୍କୁ ଖୋଜି ଦେଇ ଥିଲା। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେ କ୍ୟାମେରା ଆଗରେ ଗଣମାଧ୍ୟମ ସହ ଅଧିକ ଆଲୋଚନା କରିନଥିଲେ। ସେ କେବଳ କହି ଥିଲେ ଯେ ସେ ସୁଶାନ୍ତ ସିଂ ରାଜପୁତଙ୍କ ପିତାଙ୍କୁ ଦେଖା କରିଛନ୍ତି।