ନିଜ ମା ପେଟର ଭାଇଙ୍କ ଠାରୁ ବି ଅଧିକ ଧୋନି ଓ ଏହି ୭ଜଣ କ୍ରିକେଟରଙ୍କ ବନ୍ଧୁତା, ୭ ନମ୍ବର ତ ଧୋନିଙ୍କ ପାଇଁ ଜୀବନ ବି ଦେଇପାରେ

1) ଅମ୍ବାତି ରାୟୁଡୁ – ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗର ଓପନର୍ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଅମ୍ବାତି ରାୟୁଡୁ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳରୁ ଦୂରେଇ ଯାଇଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଅମ୍ବାତି ରାୟୁଡୁ ଙ୍କୁ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନିଙ୍କ କାରଣରୁ କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ନୁଆ ସୀକୃତି ମିଳିଛି ଏବଂ ଅମ୍ବାତି ରାୟୁଡୁ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନିଙ୍କୁ ତାଙ୍କର ପରାମର୍ଶଦାତା ଭାବରେ ବିବେଚନା କରିଥାନ୍ତି।

୨) ମହମ୍ମଦ ଶେହଜାଦ – ଆଫଗାନିସ୍ତାନ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳର ୱିକେଟ୍ କିପର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ତଥା ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଖେଳାଳି ଅହମ୍ମଦ ଶେହଜାଦଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଧୋନିଙ୍କର ଜଣେ ଭଲ ବନ୍ଧୁ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ଏବଂ ଏକ ସାକ୍ଷାତକାର ସମୟରେ ଅହମ୍ମଦ ଶେହଜାଦ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନିଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଆଦର୍ଶ ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ସେ ୱିକେଟ୍ କ୍ୱିପିଙ୍ଗ ଅନେକ ଗୁଣ ଧୋନିଙ୍କ ଠାରୁ ଶିଖିଛନ୍ତି |

3) ଡୱେନ ବ୍ରାଭୋ – ଆଇପିଏଲରେ ଚେନ୍ନାଇ ପାଇଁ ଖେଳିଥିବା ଡୱେନ ବ୍ରାଭୋ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନିଙ୍କ ବନ୍ଧୁ | ଡୱେନ ବ୍ରାଭୋ ଏବଂ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନିଙ୍କ ବନ୍ଧୁତା ଦେଖି ଉଭୟ ମା ପେଟର ଭାଇ ବୋଲି ମନେହୁଏ |

4) ସୁରେଶ ରାଇନା – ସୁରେଶ ରାଇନା ଏବଂ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନିଙ୍କ ବନ୍ଧୁତା ତାଙ୍କ ଭାଇମାନଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ | ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନିଙ୍କ ପୁରୁଣା ବନ୍ଧୁମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ସୁରେଶ ରାଇନା ଅନ୍ୟତମ। ଧୋନି ଭାରତୀୟ ଦଳର ଅଧିନାୟକତ୍ୱ ଛାଡିବା ପରଠାରୁ ରାଇନାଙ୍କୁ ଭାରତୀୟ ଦଳରେ ଖେଳିବାର ସୁଯୋଗ ମିଳି ନାହିଁ।

5) ଶୋଏବ ମଲିକ – ଶୋଏବ ମଲିକ ଏବଂ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନିଙ୍କ ବନ୍ଧୁତା ଜଣାଶୁଣା | ଯଦିଓ ପାକିସ୍ତାନ ଏବଂ ଭାରତ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ଭଲ ନୁହେଁ। କିନ୍ତୁ ଶୋଏବ ମଲିକ ଏବଂ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନିଙ୍କର ବହୁତ ଭଲ ସମ୍ପର୍କ ଅଛି |

6) ରବିଚନ୍ଦ୍ରନ୍ ଅଶ୍ୱିନ୍ – ରବିଚନ୍ଦ୍ରନ୍ ଅଶ୍ୱିନ୍ ଏବଂ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନି ବହୁତ ଭଲ ବନ୍ଧୁ | ସମସ୍ତେ ଏହି ଦୁଇଜଣଙ୍କର ବନ୍ଧୁତାକୁ ପ୍ରଶଂସା କରନ୍ତି | ବାସ୍ତବରେ, ଏହି ଦୁଇଜଣଙ୍କ ପରି ବନ୍ଧୁ ଖୋଜିବା ବହୁତ କଷ୍ଟକର |

7) ରବିନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜା – ବନ୍ଧୁଗାଣ ରବିନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜା ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନିଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରେ ଅନେକ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିଛନ୍ତି। ଆଇପିଏଲରେ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନି ରବିନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଦଳରେ ସୁଯୋଗ ଦେଇ ଆସିଛନ୍ତି। ରବିନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜା ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳର ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଅଲରାଉଣ୍ଡର ଅଟନ୍ତି।