IAS ଇଣ୍ଟରଭିଉରେ ପଚରାଗଲା ହୋସ ଉଡେଇଦେଲା ଭଳି ପ୍ରଶ୍ନ, ଯଦି ରେଳ ଧାରଣାରେ କରେଣ୍ଟ ଲାଗଇ ଦେବେ ତ କଣ ହେବ ?

ପ୍ରତ୍ୟେକ ଯୁବକ ଆଇପିଏସ୍ ଅଧିକାରୀ ହେବା ପାଇଁ UPSC ପରୀକ୍ଷାରେ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହେବାର ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖନ୍ତି, ୟୁପିଏସ୍ସି ପରୀକ୍ଷା ଦେଶର ସବୁଠାରୁ କଠିନ ପରୀକ୍ଷା ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ, ଦେଶର ଅନେକ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଏହି ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୁଅନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ସେଠାରେ କେବଳ କିଛି ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଏହି ପରୀକ୍ଷା ରେ ଉତୀର୍ଣ୍ଣ ହେବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି, ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ଯେ ଚଳିତ ବର୍ଷ UPSC ପ୍ରାଥମିକ ପରୀକ୍ଷା ଅକ୍ଟୋବରରେ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି, ଏହି ପରୀକ୍ଷାରେ ଲିଖିତ ସହିତ ସାକ୍ଷାତକାର ହବ, ଯଦି ଲିଖିତ ପରୀକ୍ଷାରେ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହେଇଯାଉଛନ୍ତି ତେବେ ବି ଏହାର ସାକ୍ଷାତକାର ପାସ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ କଷ୍ଟକର ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ, କାରଣ ଏପରି ପ୍ରଶ୍ନ ପଚରାଯାଏ ଯାହା ଶୁଣିବା ପରେ ଅନେକ ଙ୍କ ହୋସ ଉଡ଼ିଯାଏ|ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ IAS ପରୀକ୍ଷାରେ ପଚରାଯାଇଥିବା କିଛି ପ୍ରଶ୍ନ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଉତ୍ତର କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯାହା କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ କେବେ ବି ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଯୋଗୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପାରେ|

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା IAS ସାକ୍ଷାତକାରରେ ପଚରାଯାଇଥିବା କିଛି ପ୍ରଶ୍ନଗୁଡିକ-
ପ୍ରଶ୍ନ- ସୁନାର ସେହି ଜିନିଷ ନାଁ କୁହନ୍ତୁ ଯାହା, ସୁନା ଦୋକାନରେ ମିଳେ ନାହିଁ ?

ଉତ୍ତର- ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ଶୁଣିବା ପରେ, ତୁମେ ନିଶ୍ଚୟ ଭାବୁଛ ଯେ ସବୁକିଛି ସୁନା କାରିଗର ଦୋକାନରେ ମିଳିବ, ସେଠାରେ କ’ଣ ଅଛି ଯାହା ସୁନା ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଦୋକାନରେ ମିଳିବ ନାହିଁ? କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନକୁ ଭଲଭାବେ ପଢନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଜାଣିପାରିବେ, ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର ହେଉଛି “ଖଟ” କାରଣ ଖଟଟି ସୋନା(ଶୋଇବା)ପାଇଁ କିନ୍ତୁ ଏହା ସୁନା ଦୋକାନ ରେ ମିଳୁନାହିଁ, ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ଶୁଣିକି ଅନେକ ଲୋକ ଙ୍କ ହୋସ ଉଡିଯାଇଛି|

ପ୍ରଶ୍ନ- ଭାରତର ପ୍ରଥମ ମହିଳା IAS ଅଫିସର କିଏ ଥିଲେ ?
ଉତ୍ତର- ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର ହେଉଛି “ଆନ୍ନା ରାମଜନ ମଲହୋତ୍ରା”, ଯିଏକି ଭାରତର ପ୍ରଥମ ମହିଳା IAS ଅଧିକାରୀ ହୋଇଥିଲେ|

ପ୍ରଶ୍ନ- କେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତି ଙ୍କର ହୃଦୟ 1 ମିନିଟରେ 156 ଥର ସ୍ପନ୍ଦନ କରି ସାରିଛି ?
ଉତ୍ତର- ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ଶୁଣିବା ପରେ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ଘୁରି ଥାଏ, କିଏ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି, ଯାହାର ହୃଦୟ 1 ମିନିଟରେ 156 ଥର ସ୍ପନ୍ଦନ କରିଛି, ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର ହେଉଛି “ନିଲ୍ ଆର୍ମଷ୍ଟ୍ରଙ୍ଗ୍” ଯେତେବେଳେ ସେ ପ୍ରଥମେ ବାମ ପାଦକୁ ଚନ୍ଦ୍ର ଉପରେ ରଖିଥିଲେ | ସେହି ସମୟରେ ତାଙ୍କ ହୃଦୟ 1 ମିନିଟରେ 156 ଥର ସ୍ପନ୍ଦନ କରୁଥିଲା|

ପ୍ରଶ୍ନ- ଯଦି ରେଳ ଧାରଣାରେ କରେଣ୍ଟ ଲାଗଇ ଦେବେ ତ କଣ ହେବ, କାରଣ ରେଳ ଧାରଣା ବହୁତ ଦୁର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବ୍ୟାପିଛି ?
ଉତ୍ତର – ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନକୁ ଦେଖନ୍ତୁ, ଏହି ପ୍ରଶ୍ନରେ ଏହା ପଚରାଯାଇଛି, ଯଦି ରେଳ ଟ୍ରାକ୍ ଉପରେ କରେଣ୍ଟ ଲଗାଯାଏ ତେବେ କ’ଣ ହେବ? ଆପଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକେ ହୁଏତ ଧାରଣା ପାଇଥିବେ ଯେ ଯଦି ଆପଣ ଟ୍ରାକରେ ଏକ କରେଣ୍ଟ୍ ରଖନ୍ତି, ତେବେ କରେଣ୍ଟ ବହୁ ଦୂରରେ ବିସ୍ତାର ହେବ, ଯାହା କରେଣ୍ଟ୍ର ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରି ପରିବ, କିନ୍ତୁ ଏହା ଆଦ୍ୟ ସତ୍ୟ ନୁହେଁ କାରଣ ଟ୍ରାକଗୁଡିକ ଭୂମି ନିକଟରେ ଆର୍ଟିଙ୍ଗ୍ ସିଷ୍ଟମ୍ ହେତୁ, ଯଦିଓ କରେଣ୍ଟକୁ ଟ୍ରାକରେ ରଖାଯାଇଛି, ଏହା ଅଧିକ ବିସ୍ତାର ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଲୋକମାନେ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହେବେ ନାହିଁ |

ପ୍ରଶ୍ନ- Here ଆଉ There ରେ କଣ ଫରକ ଅଛି ?
ଉତ୍ତର- ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ଦେଖିବା ପରେ, ଆପଣମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ଉତ୍ତର ଦେବେ ଯେ ଉତ୍ତର ହେଉଛି “ଏଠାରେ” ଏବଂ “ସେଠାରେ” କିନ୍ତୁ ଏହି ଦୁଇଟି ମଧ୍ୟରେ କେବଳ “T” ପାର୍ଥକ୍ୟ|

ପ୍ରଶ୍ନ- ଆପଣ କେବଳ 2ର ପ୍ରୟୋଗ କରି 23 କେମିତି ଲେଖି ପାରିବେ ?
ଉତ୍ତର- ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ସଠିକ ଉତ୍ତର ହେଉଛି- 22 + 2/2 |

ପ୍ରଶ୍ନ- ମନୁଷ୍ୟର ଗୋଟିଏ ଆଖିର ଓଜନ କେତେ ଗ୍ରାମ ହୋଇଥାଏ ?
ଉତ୍ତର: ମାତ୍ର 8 ଗ୍ରାମ |

ଉତ୍ତର- ଏହି ଯେଉଁ ପଚାର ଯାଇଛି ତାର ବ୍ୟବହାର ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଦୈନନ୍ଦିନ ଜୀବନରେ କରିଥାଏ, କିଛି ଲୋକ ହୁଏତ ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର ଜାଣିପାରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଅବଶ୍ୟ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର ଜାଣିନଥିବେ, ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର ହେଉଛି “କୁଟ ଶବ୍ଦ”|