11 ମୁଖୀ ହନୁମାନଙ୍କୁ ପୁଜା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ସମସ୍ତ ମନକାମନା ହେଇଜିବ ପୁରଣ, ଜଣାନ୍ତୁ କିପ୍ରକାର ମିଳିବ ଶୁଭଫଳ

ଆଜିର ସମୟରେ, ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଭଗବାନ ହନୁମାନଙ୍କୁ ଭକ୍ତ| ଲୋକମାନେ ଭଗବାନ ହନୁମାନଙ୍କୁ ପୂଜା କରନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥନା କରନ୍ତି| ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ କଳିଯୁଗରେ ମଧ୍ୟ ହନୁମାନ ଏକ ଜାଗ୍ରତ ଦେବତା ଏବଂ ସେ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ତାଙ୍କ ଭକ୍ତଙ୍କ ଡାକ ଶୁଣନ୍ତି। ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତି ମହାବାଳି ହନୁମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ଭକ୍ତି କରନ୍ତି, ତାଙ୍କ ଭିତରେ ସାହସ ଏବଂ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ବୃଦ୍ଧି ପାଏ|ହନୁମାନ ତାଙ୍କ ଭକ୍ତମାନଙ୍କୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସଙ୍କଟରୁ ରକ୍ଷା କରନ୍ତି| ମହାବାଳି ହନୁମାନଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ରୂପେରେ ପୂଜା କରାଯାଏ |କୁହାଯାଏ ଯେ ହନୁମାନଙ୍କର ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ପ୍ରତିମା ପୂଜା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଫଳ ମିଳିଥାଏ| ଆଜି, ଆମେ 11 ମୁଖୀ ପ୍ରଭୁ ହନୁମାନଙ୍କ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ରୂପ ପୂଜା କରିବା ଦ୍ୱାରା କେଉଁ କେଉଁ ପ୍ରକାରର ଲାଭ ମିଳେ ସେହି ସମ୍ପର୍କରେ କହିବୁ, ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା|

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା 11 ମୁଖୀ ହନୁମାନଙ୍କ ପୂଜା କରିବାର ଶୁଭ ଫଳ ବିଷୟରେ –

ପୂର୍ବମୁଖୀ ହନୁମାନ

ମହାବାଳି ହନୁମାନ ପୂର୍ବ ଦିଗକୁ ମୁଖ କରିଥିବା ପ୍ରତିମାକୁ ପୂର୍ବ ମୁଖୀ ହନୁମାନ କୁହାଯାଏ| ଯଦି ଆପଣ ଏହାକୁ ପୂଜା କରନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ସମସ୍ତ ଶତ୍ରୁର ନାଶ ହେବ|

ପଶ୍ଚିମମୁଖୀ ହନୁମାନ

ମହାବାଳି ହନୁମାନଙ୍କ ପଶ୍ଚିମ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ମୁଖ୍ୟ ଥିବା ପ୍ରତିମାକୁ ପଶ୍ଚିମମୁଖୀ ହନୁମାନ କୁହାଯାଏ| ଯଦି ଆପଣ ଏହାକୁ ପୂଜା କରନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନର ସମସ୍ତ ସଙ୍କଟ ଦୂର ହୋଇଯାଏ| ହନୁମାନଙ୍କର ଏହି ରୂପକୁ ସଙ୍କଟ ମୋଚନ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ|

ଉତ୍ତରାମୁଖୀ ହନୁମାନ

ଉତ୍ତର ଦିଗକୁ ଦେବତାଙ୍କ ଦିଗ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଯଦି ଆପଣ ଏହି ଦିଗକୁ ମୁଖ କରିଥିବା ହନୁମାନଙ୍କର ପୂଜା କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନରେ ଅନେକ ଶୁଭ ଫଳାଫଳ ଦେଇଥାଏ ଏବଂ ଧନର ଅଭାବ ରୁହେ ନାହିଁ |

ଦକ୍ଷିଣମୁଖୀ ହନୁମାନ

ମହାବାଲି ହନୁମାନଙ୍କର ଦକ୍ଷିଣ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଥିବା ମୁଖକୁ ପ୍ରଭୁ ନରସିଂହ କୁହାଯାଏ| ଯଦି ଆପଣ ଏହାକୁ ଏହି ପୂଜା କରନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କର ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ଭୟ, ଚିନ୍ତା ଏବଂ ଅସୁବିଧା ଦୂର ହୁଏ, କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ, ମନ୍ଦ ଶକ୍ତିରୁ ମଧ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ମିଳେ|

ଉର୍ଦ୍ଧମୁଖୀ ହନୁମାନ

ମହାବାଳି ହନୁମାନଙ୍କର ଉର୍ଦ୍ଧମୁଖୀ ଚେହେରା ଗୋଡେ ସହିତ ସମାନ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ମୁଖକୁ ପୂଜା କରନ୍ତି ତେବେ ଏହା ଜୀବନରେ ଶୁଭ ଫଳାଫଳ ଦେଇଥାଏ | ଏହି ସ୍ୱରୂପ ବ୍ରହ୍ମାଙ୍କର ପ୍ରାର୍ଥନା ଯୋଗୁଁ ପ୍ରକଟ ହୋଇଥିଲା|

ପଞ୍ଚମୁଖୀ ହନୁମାନ

ପଞ୍ଚମୁଚି ହନୁମାନଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ଦ୍ୱାରା ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ଦୁଃଖ ଦୂର ହୋଇଥାଏ|ମହାବାଳି ହନୁମାନ ରାମ ଲକ୍ଷ୍ମଣଙ୍କୁ ଅହିରାବଣରୁ ମୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ପଞ୍ଚମୁଖୀ ରୂପ ଧାରଣ କରିଥିଲେ।

ଏକାଦଶୀ ହନୁମାନ

ଯଦି ଆପଣ ପ୍ରଭୁ ହନୁମାନଙ୍କ ଏହି ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିକୁ ପୂଜା କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଦେବଦେବୀଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ପାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ|

ଭୀର ହନୁମାନ

ଯଦି ଆପଣ ମହାବାଳି ହନୁମାନଙ୍କ ଏହି ପ୍ରତିମାକୁ ପୂଜା କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନରେ ସାହସ, ଶକ୍ତି ଏବଂ ଶକ୍ତି ଦେଇଥାଏ |ଆପଣଙ୍କ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ଅଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହୁଏ | କାମରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ଦୂର ହୋଇଯାଇଥାଏ|

ଭକ୍ତ ହନୁମାନ

ଯଦି କୌଣସି ମୂର୍ତ୍ତି କିମ୍ବା ଚିତ୍ରରେ ହନୁମାନ ରାମଙ୍କ ପ୍ରତି ଭକ୍ତି କରୁଥିବା ଦେଖାଯାଏ, ତେବେ ଏହା ଭଗବାନ ହନୁମାନଙ୍କ ଭକ୍ତ ହନୁମାନ ପ୍ରତିମା ଅଟେ| ଯଦି ଆପଣ ଏହାକୁ ପୂଜା କରନ୍ତି, ତେବେ ଜୀବନର ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିବାରେ ଥିବା ବାଧାବିଘ୍ନ ଅନ୍ତ ଘଟିଥାଏ|

ଦାସ ହନୁମାନ

ଯେହେତୁ ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣୁ ହନୁମାନ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀ ରାମଙ୍କର ସେବକ| ଯଦି ଆପଣ ଏହାକୁ ପୂଜା କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ଭିତରେ ସେବା ଏବଂ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ଭାବନାର ବିକାଶ ଘଟିବ| ଏହିପରି ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି କିମ୍ବା ପ୍ରତିମାରେ ହନୁମାନ ଭଗବାନ ରାମଙ୍କ ପାଦତଳେ ବସିଥିବାର ନଜର ଆସିଛନ୍ତି।

ସୂର୍ଯ୍ୟମୁଖୀ ହନୁମାନ

ଯଦି ଆପଣ ସୂର୍ଯ୍ୟମୁଖୀ ହନୁମାନଙ୍କୁ ପୂଜା କରନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ଅଗ୍ରଗତି ହେବ ଏବଂ ସମ୍ମାନ ମିଳିବ|ଆପଣଙ୍କ ଜ୍ଞାନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ |