୬୮ ବର୍ଷର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଓ ସୁନ୍ଦରୀ ଚାଇନିଜ ଏମ୍ବାସାଡ଼ର… ହନିଟ୍ରାପରେ ଫସିଗଲା ନେପାଳ …

ଚୀନ ସହିତ ନେପାଳର ରହସ୍ୟମୟ ବନ୍ଧୁତା ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କେ.ପି ଓଲିଙ୍କ ବିଷୟରେ କଳ୍ପନାଜଳ୍ପନା ତୀବ୍ର ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ କେପି ଶର୍ମା ଓଲି ଚାଇନା ସହିତ କିପରି ନିକଟତର ହୋଇଛନ୍ତି ସେନେଇ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଆଲୋଚନା ହେଉଛି। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହେଉଛି ନେପାଳରେ ଚାଇନାର ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ହୋ ଜାନକୀ (ହୁ ୟାନକି) କେପି ଓଲିଙ୍କୁ ହନିଟ୍ରାପ୍ (ସେ-କ୍ସ ଜରିଆରେ ଫସାଇବା ଏବଂ ବ୍ଲାକମେଲିଂ କରିବା) ରେ ରଖିଛନ୍ତି। ଏହା ସତ୍ୟ ଯେ ନେପାଳରେ ରାଜତନ୍ତ୍ରର ସମାପ୍ତି ପରଠାରୁ ଚୀନ୍‌ର ହସ୍ତକ୍ଷେପ ବଢ଼ୁଥିଲା, କିନ୍ତୁ ସେଠାକାର ସରକାରମାନେ ଭାରତ ସହ ସମ୍ପର୍କକୁ ଖରାପ ନହେବାକୁ ସର୍ବଦା ସତର୍କ ରହିଆସିଛନ୍ତି। କାରଣ ନେପାଳ ତୈଳ ସମେତ ଅନେକ ଜିନିଷ ପାଇଁ ଭାରତ ଉପରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ନିର୍ଭରଶୀଳ |

ଚୀନ ରାଜଦୂତ ଜାଲରେ ଓଲି ?
ନେପାଳର ରାଜନୈତିକ ଏବଂ ଗଣମାଧ୍ୟମ ପରିସରରେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ପିଏମ କେପି ଅଲି ଏବଂ ଚୀନ୍‌ର ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତଙ୍କ ନିକଟତରତା ଉପରେ ଆଲୋଚନା ଜୋରସୋରରେ ଚାଲିଛି। କିନ୍ତୁ କିଛି ଦିନ ହେବ କେପି ଓଲି ଯେପରି କଣ୍ଢେଇ ପରି କାମ କରୁଥିବାର ନଜର ଆସିଛନ୍ତି, ଲୋକଙ୍କ ଆଶଙ୍କାଙ୍କୁ ଆହୁରି ଅଧିକ ବଢ଼ାଇ ଦେଇଛି । କେପି ଅଲି ରଙ୍ଗୀନ ସ୍ୱଭାବର ଏବଂ ତାଙ୍କ ଦଳର ସହକର୍ମୀମାନେ ଏହା ବିଷୟରେ ଭଲ ଭାବରେ ଜାଣିଛନ୍ତି | ସେଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ନେପାଳର ଜବାହରଲାଲ ନେହେରୁ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଉଛି। ଭାରତୀୟ ଗୁପ୍ତଚର ସଂସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ଏହା ଜାଣିଛନ୍ତି । ଭାରତୀୟ ସେନାର ପୂର୍ବତନ ମେଜର ଗୌରବ ଆର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଏହା ବିଷୟରେ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍ ଦୂତାବାସ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଅଲିଙ୍କୁ ହନିଟ୍ରାପ କରାଯାଇଛି। ଏହି କାରଣରୁ ଚୀନ୍ ନେପାଳର ଗ୍ରାମଗୁଡ଼ିକୁ ଜବରଦଖଲ କରିଥିଲା ଏବଂ ଅଲି କିଛି କହି ନଥିଲେ। ”

ନେପାଳରେ ରାଜଦୂତର ମାମଲତି .
ନେପାଳର ରାଜନୀତିରେ ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ହୋ ଜାନକୀଙ୍କର ଜବରଦସ୍ତ ପ୍ରଭାବ ରହିଛି । ସେ କେବଳ ନେପାଳୀ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି ନାହିଁ, ବରଂ ଚୀନ୍ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ଗାଳିଗୁଲଜ କରିବାରେ ବି ଲାଗିଛନ୍ତି। ନେପାଳରେ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି ଯେ ହୋ ଜାନକୀ ନେପାଳର ଏକ ନୂତନ ରାଜନୈତିକ ମାନଚିତ୍ର ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ ନେପାଳ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଭାରତର ଏକ ବୃହତ ଅଞ୍ଚଳ ଉପରେ ନିଜର ଦାବି ଉପସ୍ଥାପନ କରିଛି। ଏହା କାହାଠାରୁ ଲୁଚିକି ନାହିଁ କି ହୋ ଜାନକୀଙ୍କ ସିଧା ଦଖଲ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ବାସଭବନରେ ଅଛି। କୌଣସି ଦେଶର ରାଜଦୂତର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ଏତେ ଘନିଷ୍ଠତା ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଉଛି । ନେପାଳୀ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିରେ ବିଦ୍ରୋହର କାରଣ ବି ଏହା ଅଟେ ।

ନେପାଳର ଭାରତ ବିରୋଧ ପଛରେ ହାତ
ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ନେପାଳରେ ବଢ଼ୁଥିବା ଭାରତ ବିରୋଧ ପଛରେ ଚୀନ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି। ଏହା କେବଳ ନେପାଳର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସରକାରୀ ଯନ୍ତ୍ରପାତି ନୁହେଁ, ଏହାର ପ୍ରଭାବରେ ସାମାଜିକ ଅନୁଷ୍ଠାନ ମଧ୍ୟ ନେଇଛି। ଏହିସବୁ ମାଧ୍ୟମରେ ସେ ଭାରତ ବିରୋଧୀ ବାତାବରଣ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛନ୍ତି । ଭାରତ ବିରୋଧୀ ପଦର୍ଶନ ପଛରେ ବି ଚୀନ୍‌ର ଅର୍ଥ ମଧ୍ୟ ସିଧାସଳଖ ରହିଛି।

ମେଜର ଙ୍କର ଟୁଇଟ