ପ୍ରଥମେ ହାତରେ ଲେଖିଲେ sorry G ତା’ପରେ ଓଢଣୀରେ ଫାଶୀ ଲଗାଇ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଦେଲେ 12 ବର୍ଷର ଝିଅ…

ପିଲାମାନେ କମ ବୁଦ୍ଧି ସମ୍ପର୍ଣ ହୋଇଥାନ୍ତି | ଆମେ ସମସ୍ତେ ଏହି କଥା ଜାଣୁ | କିନ୍ତୁ ବେଳେବେଳେ ଏହି ଅଜ୍ଞାନତା ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ଜୀବନ ନେଇଥାଏ | ଏବେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଇନ୍ଦୋର ସହରର ଏହି ଘଟଣାକୁ ନିଅନ୍ତୁ | ଏଠାରେ ଜଣେ 12 ବର୍ଷର ଝିଅ ଫାଶୀ ଲଗାଇ ଜୀବନ ଦେଇଥିଲା | ମୃତ୍ୟୁ ପୂର୍ବରୁ ସେ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ବସ୍ତୁ ସହିତ ହାତରେ SORRY G ଲେଖିଥିଲେ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ତାଙ୍କ ନିକଟରୁ ଏକ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ନୋଟ ମଧ୍ୟ ମିଳିଥିଲା।

ଏହି ପୁରା ଘଟଣା ଇନ୍ଦୋରର ଏରୋଡ୍ରମ୍ ପୋଲିସ୍ ଷ୍ଟେସନ ଅଞ୍ଚଳର ବୈଷ୍ଣୋଦେବୀ ନାଗର ବିଷୟରେ | ଏଠାରେ, ଜଣେ କନଷ୍ଟେବଳ ଦମ୍ପତିଙ୍କ 12 ବର୍ଷର ଝିଅ ଆୟୁଷୀ ଫାଶୀ ଲଗାଇ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛି | ମୃତ୍ୟୁ ଖବର ଏବଂ ତାଙ୍କ ଭାବପ୍ରବଣ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ନୋଟ ଦେଖି ଏବେ ପିତାମାତା କାନ୍ଦୁଛନ୍ତି। ଆୟୁଶୀ ଘରର ଚେୟାରରେ ଠିଆ ହୋଇ ଏହି ଓଢଣୀରେ ଫାଶୀ ଲଗାଇ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିଲା | ଏହା କରିବାବେଳେ ସେ ମୋବାଇଲରୁ ସେଲଫି ମଧ୍ୟ ନେଇଥିଲେ।

ଫାଶୀ ଲଗାଇବା ପାଇଁ ସେ ଓଢଣୀର ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲେ | ମଙ୍ଗଳବାର ଅପରାହ୍ନ ପ୍ରାୟ ସାଢ଼େ 4 ଟା ବେଳେ ଏହି ପୂରା ଘଟଣା ଘଟିଛି । ଏହି ସମୟରେ ସୈନିକ ପିତା ଅତୁଲ ସୋଲାଙ୍କି ଏବଂ SAF ର କନଷ୍ଟେବଳ ମାତା ହାଇକୋର୍ଟରେ ଡ୍ୟୁଟିରେ ଥିଲେ। ତାଙ୍କ ଝିଅ ଘରେ ଏକୁଟିଆ ଥିଲେ। ସାନ ଭାଇଭଉଣୀମାନେ ନିକଟ ଘରେ ପିଲାମାନଙ୍କ ସହିତ ଖେଳୁଥିଲେ | ଯେତେବେଳେ ଉଭୟ ଭାଇଭଉଣୀ ଘରକୁ ଆସିଲେ, ସେମାନେ ଆୟୁଷୀଙ୍କୁ ଡାକି ଥିଲେ। ଅନେକ ଡ଼ାକିବ ପରେ ମଧ୍ୟ ଯେତେବେଳେ ଭିତରକୁ ଉତ୍ତର ଆସିଲା ନାହିଁ, ପଡ଼ୋଶୀମାନେ ଝାରକା ଆଡେ ଚାହିଁଲେ | ସେ ଫାଶୀରେ ଝୁଲୁଥିଲେ।

ଏହି ଅବସ୍ଥାରେ ଆୟୁଷଙ୍କୁ ଦେଖି ପଡୋଶୀମାନେ ପିତାମାତାଙ୍କୁ ଜଣାଇଥିଲେ। ଏହି ସୂଚନା ଦେବା ପରେ ପୋଲିସକୁ ମଧ୍ୟ ଡକାଯାଇଥିଲା। ଯେତେବେଳେ ପୋଲିସ ଅନୁସନ୍ଧାନ କଲା, ଆୟୁଷ ମୃତ୍ୟୁ ପୂର୍ବରୁ ମୋବାଇଲରେ ବାରମ୍ବାର ଭିଡିଓ ଦେଖୁଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଏହି ଭିଡିଓରେ, ଯାଦୁରେ ଫାଶୀ ଲଗାଇବା ଏବଂ ତା’ପରେ ଖୋଲିବା ଉପରେ ଥିଲା | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପୋଲିସ ଆୟୁଷୀଙ୍କ କୋଠରୀରୁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ନୋଟ ମଧ୍ୟ ମିଳିଥିଲା ।

ଏହି ଆତ୍ମହତ୍ୟା ନୋଟରେ ଆୟୁଷୀ ତାଙ୍କ ବନ୍ଧୁମାନଙ୍କୁ ଦୁଃଖିତ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ସେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ‘ବନ୍ଧୁଗଣ, ଆମ ମଧ୍ୟରେ ଘଟିଥିବା ସମସ୍ତ ଭୁଲ ଘଟଣା ଭୁଲିଯାଅ | ଯାହା ଘଟିଛି ତାହା ଅଣଦେଖା କର। ”ଆତ୍ମହତ୍ୟା ନୋଟ ବ୍ୟତୀତ ଆୟୁଷୀ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ବାମ ହାତରେ SORRY G ଲେଖିଥିଲେ। ଏସବୁ କରିବା ପରେ ହିଁ ସେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିଲେ ।

ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ପ୍ରତି ମାସରେ 12 ରୁ 15 ଆତ୍ମହତ୍ୟା ମାମଲା ଆସୁଛି। ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁଃଖଦାୟକ ଯେ ଲୋକମାନେ ଶୀଘ୍ର ଜୀବନ ତ୍ୟାଗ କରନ୍ତି | ବିଶେଷ କରି ଯେତେବେଳେ ଛୋଟ ପିଲାମାନେ ଏପରି କରନ୍ତି, ଏହା ବହୁତ କଷ୍ଟ ଦେଇଥାଏ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଅଭିଭାବକମାନେ ନିଜ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଜୀବନର ମହତ୍ତ୍ୱ ବୁଝାଇବା ଉଚିତ୍ |