ଫୌଜୀ ପୁଅ ଲାନ୍ସ ନାୟକ ସଲିମ ଲଦାଖରେ ହେଲେ ଶହୀଦ, ଶେଷ ଥର ପାଇଁ ମା ଙ୍କୁ ଫୋନ କରି କହିଥିଲେ ମା…..

ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ସୀମା ବିବାଦ ହ୍ରାସ ପାଇବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଦିନ କୁ ଦିନ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି,ପରିସ୍ଥିତି ଦିନକୁ ଦିନ ଖରାପ ହେବାରେ ଲାଗିଛି, ଅନେକ ମାମଲା ଆସୁଛି ଯାହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଚିନ୍ତାଜନକ, ଲଦାଖ ରୁ କେବଳ ଖରାପ ଖବର ଆସିବାରେ ଲାଗିଛି|ଲଦାଖରୁ ଆଉ ଏକ ଖରାପ ଖବର ଆସିଛି ଯେ, ପଞ୍ଜାବର ପଟିଆଲା ବାସିନ୍ଦା ଲାନ୍ସ ନାୟକ ସଲିମ ଖାନ ଲଦାଖରେ ଶହୀଦ ହୋଇଛନ୍ତି। ନିକଟରେ ଲଦାଖ ରେ ପଟିଆଲାର ଜଣେ ଫୌଜୀ ପୁଅ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି,ସେ ଶୋକ ନଦୀରେ ଅପରେସନ୍ ସମୟରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଦଉଡି ଲଗାଇ ସେଠାକୁ ଯାଉଥିଲେ, ସେ ଯେଉଁ ଡଙ୍ଗା ଧରି ଯାଉଥିଲେ ତାହା ହଠାତ୍ କାମ ବନ୍ଦ ହୋଇଗଲା ଯାହା ଫଳରେ ସେ ଡ଼ଙ୍ଗା ବୁଡି ଗଲା। 24 ବର୍ଷୀୟ ଲାନ୍ସ ନାଏକ ସଲିମ ଡ଼ଙ୍ଗା ସହ ବୁଡି ଯାଇଥିଲେ ଯାହା ଫଳରେ ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା।

ଶୋକ ନଦୀରେ ରିଲିଫ ଓ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଚାଲିଥିବାବେଳେ ଲାନ୍ସ ନାୟକ ସଲିମଙ୍କ ସହ ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣା ହେତୁ ସେ ନଦୀରେ ବୁଡ଼ି ଯାଇଥିଲେ, କହିବାକୁ ଗଲେ ସଲିମ ପଟିଆଲାର ମର୍ଡାନହେଡି ଗାଁର ବାସିନ୍ଦା ଏବଂ ସେ 58 ସେନା ରେଜିମେଣ୍ଟ ଥିଲେ। ତାଙ୍କ ଶହୀଦ ବିଷୟରେ ତାଙ୍କ ପରିବାର କୁ ଖବର ଦିଆ ଯାଇଥିଲା ଓ ତାଙ୍କ ପାର୍ଥିବ ଶରୀର କୁ ତାଙ୍କ ଘର କୁ ପଠା ଯାଇଥିଲା, ତାଙ୍କ ଘରେ ଶୋକର ବାତାବରଣ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା, ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ମୃତଦେହ ତାଙ୍କ ଗାଁକୁ ଅଣାଯାଇଥିଲା, ସେତେବେଳେ କେବଳ ତାଙ୍କ ଘର ନୁହେଁ ସମଗ୍ର ଗାଁ ରେ ଶୋକ ର ଛାୟା ଖେଳିଗଲା। ଯେତେବେଳେ ସଲିମ ଖାନଙ୍କ ମା ନାସିମା ବେଗମ୍ ତାଙ୍କ ପୁଅ ର ମୃତ ଶରୀର ଲେଖିଲେ ସେ ଚେତା ଶୂନ୍ୟ ହେଇଗଲେ|କାନ୍ଦି କାନ୍ଦି ତାଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଖରାପ ହେଇଗଲା|

ସହିଦ ସଲିମ ଖାନ 14 ଜାନୁୟାରୀ 1996 ରେ ପଟିଆଲାର ମର୍ଡାନେରୀ ଗ୍ରାମରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ନାମ ମଙ୍ଗଲଡିନ୍ ଏବଂ ତାଙ୍କ ମାତାଙ୍କ ନାମ ନାସିମା ବେଗମ୍, ସହିଦ ସଲିମ ଖାନଙ୍କ ପିତା ମଧ୍ୟ ସେନାରେ ଥିଲେ, ଏକ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ତାଙ୍କ ପିତା ମଙ୍ଗଲଦିନ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ସେ ଅବସର ନେଇଥିଲେ, ପ୍ରାୟ 18 ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ତାଙ୍କର ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଥିଲା, ତାଙ୍କ ପରିବାରରେ ସୁଲତାନା ନାମକ ଏକ ଭଉଣୀ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କର ମଧ୍ୟ ନୟାମତ ଅଲି ନାମକ ଏକ ବଡ଼ ଭାଇ ଅଛନ୍ତି, ଫେବୃଆରୀ 2014 ରେ ଭାରତୀୟ ସୈନ୍ୟବାହିନୀରେ ସହିଦ ସଲିମ ଖାନ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିଲେ |

ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ଶହୀଦ ସଲିମ ଖାନଙ୍କ ମା ତାଙ୍କ ପୁଅକୁ ମୃତ୍ୟୁ ବିଷୟରେ ବହୁତ ବଡ ଧକ୍କା ଦେଇଛି, ସେ ବାରମ୍ବାର କହୁଛନ୍ତି ଯେ ମୋ ସିମା କୁ ଆଣ, ମୋ ସିମା କୁ ଆଣ, ସେ ପୁଅ କୁ ମାନେ ପକାଇ ପକାଇ ବେହସ ହେଇଯାଉଛନ୍ତି |ସେ କାନ୍ଦି କାନ୍ଦି କହିଥିଲେ ଯେ, ମୁଁ ସଲିମଙ୍କ ସହ ଶେଷ ଥର ଫୋନ୍ ରେ କଥା ହେଇଥିଲି, ସେ ପରିବାର ଖବର ପଚାରି ବୁଝି ଥିଲା​​|ସେ କହି ଥିଲା ଯେ ଭାରତ-ଚୀନ୍ ସୀମାରେ ଅବସ୍ଥା ଠିକ ହେବା ମାତ୍ରେ ମୁଁ ନିଶ୍ଚିତ ଛୁଟିରେ ଘରକୁ ଆସିବି, ଶହୀଦଙ୍କ ମା ତାଙ୍କ କମ୍ପିତ ସ୍ୱର ରେ ଆହୁରି କହିଥିଲେ ଯେ ଯେତେବେଳେ ମୋ ପିଲା 3 ମାସ ତଳେ ଛୁଟିରେ ଘରକୁ ଆସିଥିଲା, ମତେ କହିଥିଲା ଯେ “ମା ତମକୁ ଜୀବନ ରେ ଏତେ ଖୁସି ଦେବି ଯେ, ତୁମେ ବାପାଙ୍କୁ ଭୁଲିଯିବା”|


ପଞ୍ଜାବର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କ୍ୟାପଟେନ ଅମରିନ୍ଦର ସିଂ ସହିଦ ସଲିମ ଖାନଙ୍କ ପରିବାରକୁ ସମସ୍ତ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ସହାୟତା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି, ଶହୀଦଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଏକ୍ସ-ଗ୍ରାଟିଆ ଅନୁଦାନ ଅନୁଯାଇ 50 ଲକ୍ଷ ତାଙ୍କ ଏବଂ ପରିବାର ଜଣେ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ସରକାରୀ ଚାକିରି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।