21 ସେପ୍ଟେମ୍ବର ରୁ ଏହି 5ଟି ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ଥରେ ଖୋଲିବ ସ୍କୁଲ, କେବଳ ଏହି ଶ୍ରେଣୀର ପିଲାମାନେ ଯାଇପାରିବେ ସ୍କୁଲ …

ମାର୍ଚ୍ଚରେ କରୋନା ଯୋଗୁଁ ଦେଶର ସମସ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟ ବନ୍ଦ ରହିଥିଲା। ଏଥି ସହିତ, ଅନଲକ୍ -4 ଅଧୀନରେ ସ୍କୁଲ ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି| ଯାହା ପରେ ଏହି ମାସରୁ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ଖୋଲିବାକୁ ଯାଉଛି| ସରକାରଙ୍କଠାରୁ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଜାରି କରାଯାଇଛି ଏବଂ ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ଖୋଲାଯାଇପାରିବ।

ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ୱାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ ସେପ୍ଟେମ୍ବର 21 ରୁ କିଛି ସର୍ତ୍ତ ଏବଂ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ସହିତ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରିବ। ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଛାଡିଛନ୍ତି ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ। ତାହା ହେଉଛି, ଯଦି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଚାହାଁନ୍ତି, ସେମାନେ ସେପ୍ଟେମ୍ବର 21 ରୁ ନିଜ ରାଜ୍ୟରେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ କିମ୍ବା କରୋନା କାରଣରୁ ବନ୍ଦ କରିପାରିବେ|

ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଅନୁମତି ପରେ ଅନେକ ରାଜ୍ୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। କେତେକ ରାଜ୍ୟ ଏହାର ସପକ୍ଷରେ ନାହାଁନ୍ତି ଏବଂ 21 ସେପ୍ଟେମ୍ବରରୁ ସେମାନେ ସ୍କୁଲ ଖୋଲୁ ନାହାଁନ୍ତି।

ସେପ୍ଟେମ୍ବର 21 ରୁ ଏହି ରାଜ୍ୟଗୁଡିକରେ ସ୍କୁଲ ଖୋଲୁଛି

ଆସାମ

ଆସାମ ରାଜ୍ୟ ସରକାର 21 ସେପ୍ଟେମ୍ବରରୁ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିବା କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। 9 ରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସୋମବାର ଠାରୁ କ୍ଲାସ୍ ଆରମ୍ଭ ହେବ| ଯାହା 15 ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ| ଯାହା ପରେ ପରିସ୍ଥିତିର ସମୀକ୍ଷା କରାଯିବ। ଯଦି ସବୁ ଠିକ୍ ହୁଏ, ତେବେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଜାରି ରହିବ|

ହରିୟାଣା

କର୍ଣ୍ଣଲ ଏବଂ ହରିୟାଣାର ସୋନେପାଟରେ ଦୁଇଟି ସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରୀକ୍ଷା ଭାବରେ ଖୋଲାଯାଇଛି। ଏହି ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକର ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ରଙ୍ଗ ଉପରେ ଆଧାର କରି ଦଳରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯାଇଛି, ଯାହାଦ୍ୱାରା ସାମାଜିକ ଦୂରତା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରିବ| ଯଦି ସବୁ ଠିକ୍ ହୁଏ, ତେବେ ଏହି ରାଜ୍ୟର ଉଚ୍ଚ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବିଦ୍ୟାଳୟ ମଧ୍ୟ ଖୋଲାଯିବ|

ଦିଲ୍ଲୀ

ଅକ୍ଟୋବର 5 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାଜଧାନୀରେ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ବନ୍ଦ ରହିବ। ଉଚ୍ଚ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଯଥା 9 ରୁ 12 ଶ୍ରେଣୀର ପିଲାମାନେ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଯାଇ ଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କୁ ନିଜ ଦ୍ଵନ୍ଦ ପଚାରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବେ।

ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ

ଏହି ରାଜ୍ୟର କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍ ବାହାରେ ଥିବା ସରକାରୀ ଏବଂ ବେସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ଖୋଲାଯିବ|

ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର

ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ 21 ସେପ୍ଟେମ୍ବରରୁ ଆଂଶିକ ଖୋଲାଯିବ| ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଗୁଜୁରାଟ, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, କେରଳ, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ପୁରାତନ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଖୋଲା ରହିବ।

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, ସେପ୍ଟେମ୍ବର 21 ରୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ କେବଳ ନବମରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି। ଯେଉଁ ଅଧୀନରେ ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ ପୁନର୍ବାର ବିଦ୍ୟାଳୟ ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି|