ବର ପହଞ୍ଚିବା ମାତ୍ରେ କନିଆଁ ଦେହ ହେଇଗଲା ଖରାପ, ରାତିସାରା ଅପେକ୍ଷା କଲା ବର, ଶେଷରେ ଜାଣିବା କୁ ପାଇଲା ଯେ କନିଆଁ …

ବିବାହ କୁ ନେଇ ଯେପରି ଗୋଟେ ଝିଅ ଉତ୍ସାହ ସହ ଅପେକ୍ଷା କରି ଥାଏ ଅନେକ ସ୍ବପ୍ନ ଦେଖି ଥାଏ, ଗୋଟେ ପୁଅ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ନେଇ ସେପରି ଅନେକ swap କୁ ନେଇ ଉତ୍ସାହିତ ଥାଏ|ଏପରି ଏକ ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖି ଥିଲେ କାନପୁର ଜିଲ୍ଲା ରେ ରହୁଥିବା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି| ବିବାହ ଦିନ ମଧ୍ୟ ଆସିଲା ସମସ୍ତ ପ୍ରସ୍ତୁତି ମଧ୍ୟ ଭଲ ଭାବରେ ହୋଇଯାଇ ଥିଲା| ବର ବ୍ୟାଣ୍ଡ ବାଜା ସହ ବରଯାତ୍ରୀ ନେଇ ଝିଅ ଘରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା।ବାଟ ବରଣ ମଧ୍ୟ ହେଇଗଲା| କିନ୍ତୁ ପରେ ଝିଅ ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ହଠାତ୍ ଖରାପ ହୋଇଗଲା। ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରଖାନା ନିଆଯାଇଥିଲା। ବର ରାତିସାରା ଅପେକ୍ଷା କଲା, କିନ୍ତୁ ପରେ ଏଭଳି ଏକ ଖବର ଆସିଲା ଯେ ବର କାନ୍ଦିବାକୁ ଲାଗିଲା। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ପୁରା ଘଟଣା କ୍ରମ|

ବିବାହ ପାଇଁ ଖୁସି ଥିଲା ବର-
ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଥାଥିଆ ପୋଲିସ୍ ଷ୍ଟେସନ୍ ଅଞ୍ଚଳର ଭାଗପୁରୱା ଗ୍ରାମରେ ରହୁଥିବା ରାଜକିଶୋର ବାଥମ୍ ନିକଟରେ ତାଙ୍କ ଝିଅ ବିନିତାଙ୍କ ବିବାହ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ। ଏହି ବିବାହ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ କାନପୁରର ରସୁଲାବାଦ ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନ ଅମରହୁୟା ଗ୍ରାମରେ ରହୁଥିବା ସାନ୍ତୋଶଙ୍କ ପୁଅ ସଞ୍ଜୟଙ୍କ ସହ ହେବାର ଥିଲା। ବିବାହରେ ବର ଏବଂ ତାଙ୍କ ପରିବାର ବହୁତ ଖୁସି ଥିଲେ।

ହଠାତ୍ କନ୍ୟା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଖରାପ ହୋଇଗଲା-
ଧାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇ ଥିବା ତାରିଖରେ ବର କନ୍ୟା ର ଗାଁ ରେ ପହଁଚିଲା। ପ୍ରାୟ ରାତି ଆଠଟା ବେଳେ ବ୍ୟାଣ୍ଡବାଜା ସହିତ ଶୋଭାଯାତ୍ରା କରି ଝିଅ ଘରେ ପହଞ୍ଚିଲା |ତା’ପରେ ବରକୁ ସ୍ୱାଗତ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ପୂଜା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ତା’ପରେ ହଠାତ୍ ଝିଅ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଖରାପ ହୋଇଗଲା। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବର ତାଙ୍କ କାରରେ ଝିଅ କୁ ମେଡିକାଲ ନେଇ ଯାଇଥିଲେ। ସେଠାରେ ଥିବା ଡାକ୍ତରମାନେ ଝିଅ କୁ କାନପୁର ମେଡିକାଲ କୁ ପଠାଇଥିଲେ। ତେବେ କନପୁର ରେ ଡାକ୍ତରମାନେ କହି ଥିଲେ ଯେ କନ୍ୟା ର ଠିକ ହେବାର କୌଣସି ଆଶା ନାହିଁ। ତେଣୁ ତାଙ୍କୁ ଘରକୁ ପଠାଇ ଦେଲେ।

ରାତିସାରା ଅପେକ୍ଷା କରିଥିଲା ବର-
କାନପୁର ରେ ଡାକ୍ତର ଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ଅନୁଯାୟୀ ରାତି ପ୍ରାୟ 2 ଟା ସମୟରେ ଝିଅ କୁ ତାଙ୍କ ଘରକୁ ନେଇ ଆସିଲେ। ବର ଏବଂ ବାରଟି ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ସହିତ ଆସିଥିଲେ। ସମସ୍ତେ ସେଠାରେ ଥିବା କନ୍ୟା ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ରେ ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥନା କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ | କିନ୍ତୁ ବୋଧହୁଏ ଭଗବାନ ଙ୍କ କିଛି ଅଲଗା ଇଛା ଥିଲା| ରାତି 3 ଟାରେ କନ୍ୟା ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ବର ତାଙ୍କ ହେବାକୁ ଯାଉଥିବା ପତ୍ନୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଖବର ଶୁଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଗଲେ। ସେ କାନ୍ଦିବାକୁ ଲାଗିଲେ। ପରିବାର ଲୋକେ ତାଙ୍କୁ ବହୁତ କଷ୍ଟ ରେ ସମ୍ଭାଳି ଥିଲେ।

ଏହି ରୋଗ ସହିତ ସଂଘର୍ଷ କରୁଥିଲେ କନ୍ୟା-
କନ୍ୟା ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀ ବିଜୟ ବାହାଦୂର ଭର୍ମା ଏବଂ ସବ୍-ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ସୈଳେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ସୂଚନା ପାଇ ଆସିଥିଲେ। ସେ ପ୍ରଥମେ ପରିବାର ଲୋକ ଙ୍କ ଠୁ ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟ ନେଇଥିଲେ ଏବଂ ପରେ କନ୍ୟା ର ମୃତଦେହକୁ ପୋଷ୍ଟମର୍ଟମ ପାଇଁ ପଠାଇଥିଲେ। ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ କନ୍ୟା ର ଫୁସଫୁସରେ ସଂକ୍ରମଣ ହୋଇଥିଲା। ଏହି କାରଣରୁ ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହେଲା। କୁହାଯାଉଛି ଯେ କନ୍ୟା ଗତ 6 ମାସ ଧରି ଫୁସଫୁସ ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଥିଲେ।

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସାରା ଦେଶରେ ଲୋକଡ଼ାଉନ ଚାଲିଥିଲା, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ବିବାହ ପାଇଁ ଅନେକ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇନଥିଲା | କିନ୍ତୁ ଅନଲକ୍ 1.0 ପରେ ବିବାହ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ରିହାତି ସରକାର ପ୍ରଦାନ କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ| ବିଶେଷକରି ସବୁଜ ଜୋନ୍ ଅଧିକ ସୁବିଧା ମିଳିଲା| କିନ୍ତୁ ଦୁଃଖ କଥା ଏହି କି ଯେ ବିବାହ ଶୀଘ୍ର ଶୋକ ପରିଣତ ହୋଇଗଲା|ଭଗବାନ କନ୍ୟାର ଆତ୍ମାକୁ ଶାନ୍ତି ଦିଅନ୍ତୁ|