ଆସିଲା ଆଉ ଏକ ବଡ ଖବର କ୍ରିକେଟରୁ ସନ୍ୟାସ ନେବା ପରେ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନି ଖେଳିବେ କି ନାହିଁ IPL, ସବୁ ଫ୍ୟାନ ମାନେ…

ଭାରତୀୟ ଦଳର ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନି ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ଅବସର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ସେ ନିଜେ ନିଜ ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମ ପୋଷ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଅବସର ନେଇଥିବା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ସେ ତାଙ୍କ ଅଫିସିଆଲ ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଲେଖିଛନ୍ତି, ‘ଆପଣଙ୍କ ପ୍ରେମ ଏବଂ ସମର୍ଥନ ପାଇଁ ଅନେକ ଧନ୍ୟବାଦ| ଆଜି ସନ୍ଧ୍ୟା 7.29 ପରେ ମୋତେ ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ବିବେଚନା କରାଯିବ|

ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନି ଆଇପିଏଲ ଖେଳିବେ କି ନାହିଁ ସେ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତିତ ଥିଲେ ଲୋକେ

ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନିଙ୍କ ଅବସର ପରେ ସରକାରୀ ଘୋଷଣା ପରେ ପ୍ରଶଂସକମାନେ ସେ ଆଇପିଏଲରେ ଖେଳିବା ଜାରି ରଖିବେ କି ନାହିଁ ସେ ନେଇ ବହୁତ ଚିନ୍ତିତ ଅଛନ୍ତି।

ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନି ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆଇପିଏଲରେ 190 ଟି ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସେ ହାରାହାରି 42.40 ସହିତ 4432 ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଛନ୍ତି|ଆଇପିଏଲରେ ତାଙ୍କର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ହାର ହେଉଛି 137.85| ଏଥିସହ ସେ ଏହି ଲିଗରେ 23 ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି।

ଖେଳିବେ ଆଇପିଏଲ

ଧୋନି ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳ ପାଇଁ ଖେଳୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ ନାହିଁ। ଯଦିଓ ଏମଏସ ଧୋନି ଆଇପିଏଲ ଖେଳିବା ଜାରି ରଖିବେ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ତାଙ୍କ ପ୍ରଶଂସକମାନେ ଧୋନିଙ୍କୁ ଆଇପିଏଲରେ ଖେଳୁଥିବା ଦେଖିପାରିବେ। ବାସ୍ତବରେ ସେ ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗ୍ସ ପାଇଁ ଖେଳିବାକୁ କହି ସାରିଛନ୍ତି।

ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନି ବିଶ୍ୱକପ 2019 ଠାରୁ ପ୍ରତିଯୋଗିତାମୂଳକ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳୁନାହାଁନ୍ତି। ଯଦିଓ ସେ ଆଇପିଏଲ୍ 2020 ରୁ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଫେରିବେ| ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗ୍ସର ଅଧିନାୟକଙ୍କ ଭାର ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ କାନ୍ଧରେ ରହିବ।

ଆଇପିଏଲ ଇତିହାସର ଅନେକ ମହାନ ରେକର୍ଡରେ ଧୋନିଙ୍କ ନାମରେ ଅଛି

ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନି ଆଇପିଏଲର 190 ଟି ମ୍ୟାଚ ମଧ୍ୟରୁ 183 ଟି ମ୍ୟାଚରେ ୱିକେଟ୍ କିପିଂ କରିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କର 183 ମ୍ୟାଚ୍ ୱିକେଟ୍ କିପିଂରେ ସେ ମୋଟ 132 ଟି ଆଉଟ କରିଛନ୍ତି। ସେ ଆଇପିଏଲ ଇତିହାସରେ ସବୁଠାରୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଏବଂ ଯୋଗ୍ୟ ୱିକେଟ୍ କିପର। ସେ ଆଇପିଏଲରେ ୱିକେଟ୍ ପଛରେ 94 କ୍ୟାଚ୍ ଏବଂ 38 ଷ୍ଟମ୍ପିଂ ନେଇଛନ୍ତି।

ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନି ଆଇପିଏଲରେ ସର୍ବାଧିକ ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତିଛନ୍ତି। ସେ ଆଇପିଏଲରେ ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ମୋଟ 104 ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତିଛନ୍ତି।

ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନି ଆଇପିଏଲର ସର୍ବାଧିକ ଫାଇନାଲ ଖେଳିଥିବା ଖେଳାଳିର ମାନ୍ୟତା ପ୍ରାପ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ସେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 12 ଟି ଆଇପିଏଲ୍ ଫାଇନାଲ୍ ମଧ୍ୟରୁ 9 ଟି ଖେଳିଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସେ 3 ଥର ଆଇପିଏଲ୍ ଫାଇନାଲ୍ ବିଜେତା ଦଳର ସଦସ୍ୟ ମଧ୍ୟ ରହିଛନ୍ତି।