ସହିଦଙ୍କୁ ଦେଲେ ଶେଷ ବିଦାୟ, ସାତ ମାସର ପୁଅ ଦେଲା ନିଜ ଯବାନ ବାପାଙ୍କୁ ବିଦାୟ, ପତ୍ନୀ ଏବଂ ପିତା ହାଥ ଯୋଡି କହିଲେ…

ସାତ ମାସର ପୁଅ ଏବଂ ସ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଣାମ କଲେ। ପିତା ଏବଂ ସାନ ଭାଇ ସାଲୁଟ କରିଲେ, ତା’ପରେ ସହିଦ ଭୁପେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ତାଙ୍କର ଶେଷ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାରର ଫଟୋ ଦେଖନ୍ତୁ…

ବନ୍ଧୁଗଣ, ସ୍ୱାଧୀନତା ପରଠାରୁ ଆମ ଦେଶରେ ପାକିସ୍ତାନ ଦ୍ୱାରା ଏଭଳି ଅନେକ ଆକ୍ରମଣ ହୋଇଛି ଯେଉଁଥିରେ ଆମର ଅନେକ ସୈନିକ ସହିଦ ହୋଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଆମର ଅନେକ ଆକ୍ରମଣର ଆମ ଦ୍ୱାରା ଉତ୍ତର ବି ଦିଆଯାଇଛି। ଦେଶରେ ପ୍ରତିଦିନ କୋଉଠୁ ନା କୋଉଠୁ ସୈନିକ ଭାଇଙ୍କ ଶହୀଦ ହେବାର ଖବର ଆସୁଛି, ତଥାପି ଦେଶରେ ଅନେକ ଯୁବକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ସେନାରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ଦେଶ ସେବାର ଏହି ଜୋସ ଆମ ଯୁବପିଢ଼ିରେ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରରେ ଅଛି |

ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରରେ ପାକିସ୍ତାନ ତରଫରୁ ସିଜଫାୟର ଉଲ୍ଲଂଘନରେ ଶହୀଦ ହୋଇଥିବା ଦାଦ୍ରି ଜିଲ୍ଲାର ବାଉଁଶ ଗାଁର ଭୁପେନ୍ଦ୍ର ଚୌହାନଙ୍କୁ ବୁଧବାର ଅପରାହ୍ନରେ ରାଜ୍ୟ ସମ୍ମାନରେ ଶବଦାହ କରାଯାଇଛି। ଶହୀଦ ହେବାର ପଞ୍ଚମ ଦିନରେ ତାଙ୍କ ମୃତଦେହ ସକାଳ 10:08 ରେ ବାଉଁଶ ଗାଁରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା। 327 ମଧ୍ୟମ ଆର୍ଟିଲିରି ରେଜିମେଣ୍ଟର ମେଜର ପ୍ରିନ୍ସ ଆନନ୍ଦ ଫର୍ଣ୍ଣାଣ୍ଡିସ୍ ସମେତ ସାଂସଦ ଧର୍ମବିର ସିଂ, ବିଧାୟକ ସୋମବୀର ସାଙ୍ଗୱାନ, ଡେପୁଟି କମିଶନର ଶିବପ୍ରସାଦ ଶର୍ମା ଏବଂ ପୋଲିସ ଅଧୀକ୍ଷକ ବଲୱାନ ସିଂ ରାଣାଙ୍କ ସହିଦଙ୍କୁ ଅଭିବାଦନ ଜଣାଇଛନ୍ତି |

ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲାର ଲୋକମାନେ ଆର୍ଦ୍ର ଆଖିରେ ଶହୀଦଙ୍କୁ ବିଦାୟ ଦେଇଛନ୍ତି | ଆପଣଙ୍କ ସୂଚନା ପାଇଁ, ବାଉଁଶ ଗାଁର ବାସିନ୍ଦା 23 ବର୍ଷୀୟ ଭୁପେନ୍ଦ୍ରଙ୍କୁ 327 ମଧ୍ୟମ ଆର୍ଟିଲିରି ରେଜିମେଣ୍ଟରେ ବନ୍ଧୁକଧାରୀ ଭାବରେ ପୋଷ୍ଟ କରାଯାଇଥିଲା। ତାଙ୍କର ପୋଷ୍ଟିଂ ବାରାମୁଲ୍ଲାରେ ଥିଲା| ଶନିବାର ଦିନ ସେ ଡ୍ୟୁଟିରେ ଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ ପାକିସ୍ତାନ ତରଫରୁ ଫାୟାରିଙ୍ଗ ହୋଇଥିଲା|ଏଥିରେ ଗନର୍ ଭୁପେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଦୁଇ ସାଥୀ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ। ଶହୀଦଙ୍କ ମୃତଦେହ ରବିବାର ଦିନ ବାଉଁଶ ଗାଁରେ ପହଞ୍ଚିବା କଥା, କିନ୍ତୁ କିଛି କାରଣରୁ ବୁଧବାର ସକାଳେ ଏହା ପହଞ୍ଚିଥିଲା|

ବୁଧବାର ସକାଳ ପ୍ରାୟ 5.30 ସମୟରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଅର୍ପଣ କରିବା ପରେ ଶହୀଦଙ୍କ ମୃତଦେହକୁ ସେନା ଗାଡିରେ ବାଉଁଶ ଗ୍ରାମକୁ ଅଣାଯାଇଥିଲା। ଶବଟି ପହଞ୍ଚିବା ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରାୟ ଏକ ହଜାର ବାଇକ୍ ଆରୋହୀ ଶବ ସଂସ୍କାରରେ ଯୋଗ ଦେବାକୁ ଯାଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ଶହୀଦଙ୍କ ମୃତଦେହ ବାଉଁଶ ଗାଁରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା|

ଏଠାରେ ଶହୀଦଙ୍କ ପତ୍ନୀ ରେଖା ଏବଂ ମାତା ରାଜେଶ ଦେବୀ ରୀତିନୀତି କରିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ଗାଁରେ ଅବସ୍ଥିତ ବାବା କାନ୍ ଆଲା ଡେରା କ୍ୟାମ୍ପସରେ ଶହୀଦଙ୍କ ମୃତଦେହକୁ ରାଜ୍ୟ ସମ୍ମାନରେ ଶବଦାହ କରାଯାଇଥିଲା। ସେନା ଏବଂ ହରିୟାଣା ପୋଲିସର ଏକ ଦଳ ଚାରି ରାଉଣ୍ଡ ଗୁଳି ଚଳାଇ ତାଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ। ସେନା ପକ୍ଷରୁ ତିନି ରାଉଣ୍ଡ ଏବଂ ପୋଲିସରୁ ଗୋଟିଏ ରାଉଣ୍ଡ ଗୁଳି ଚଳାଇଥିଲା।

ମଧ୍ୟାହ୍ନ 12 ଟାରେ ଶହୀଦ ଭୁପେନ୍ଦ୍ରଙ୍କୁ ଶବଦାହ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହାର ମାତ୍ର ପାଞ୍ଚ ମିନିଟ୍ ପୂର୍ବରୁ, ତାଙ୍କର ସାତ ମାସର ପୁଅକୁ ତାଙ୍କର ଶେଷ ଦର୍ଶନ ପାଇବା ପାଇଁ ଅଣାଯାଇଥିଲା|ଛୋଟ ଶିଶୁକୁ ଦେଖି ସେଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ ଲୋକଙ୍କ ଆଖିରେ ଲୁହ ଆସିଗଲା। ପୁରୁଷଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ମହିଳା ଏବଂ ଶିଶୁ ମଧ୍ୟ ଶହୀଦଙ୍କ ଶେଷ ଗସ୍ତରେ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ|

ତାଙ୍କ ବାଟାଲିୟନରେ ପୋଷ୍ଟ ହୋଇଥିବା ସୈନିକମାନେ ମଧ୍ୟ ସାଥୀଙ୍କୁ ଅନ୍ତିମ ବିଦାୟ ଦେବା ପାଇଁ ବାଉଁଶ ଗାଁରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ସୈନିକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବାରାମୁଲାରେ ତିନି ବର୍ଷର ସମୟ ସମାପ୍ତ ହେବାକୁ ଯାଉଥିଲା। 10 ଦିନ ପରେ, ତାଙ୍କୁ ପଠାନକୋଟ ୟୁନିଟକୁ ପଠାଯାଇଥାନ୍ତା କିନ୍ତୁ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଭୁପେନ୍ଦ୍ର ଶହୀଦ ହୋଇଥିଲେ|

ସହିଦ ଭୁପେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ସାନଭାଇ ଦୀପକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବଡ଼ ଭାଇଙ୍କ ଉପରେ ସେ ଗର୍ବିତ। ତାଙ୍କ ସାନ ଭାଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବଡ଼ ଭାଇ ଭୁପେନ୍ଦ୍ର ସେନାରେ ଯୋଗ ଦେଇ ଆମ ପିତାଙ୍କ ସ୍ୱପ୍ନକୁ ପୂରଣ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ|

ଆମର ସାହସୀ ସୈନିକ ଭୁପେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ଶହୀଦତା ଉପରେ ପୁରା ଦେଶ ଗର୍ବିତ ଅଛି| ପାକିସ୍ତାନ ଦ୍ୱାରା ହୋଇଥିବା ଗୁଳି ବିନିମୟରେ ଯବାନ ଭୁପେନ୍ଦ୍ର ସହିଦ ହୋଇଥିଲେ |