ଶରୀରରେ କେତେ ଦିନ ରହିଥାଏ କରୋନା ଭାଇରସ, ଜାଣନ୍ତୁ ଏହା ସହିତ ଜଡିତ ୮ଟି ଗୁରୁତ୍ଵ ପୁର୍ଣ କଥା …

କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଭୟର ବାତାବରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି | ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାର ନହେବା ପାଇଁ ଅନେକ ଦେଶରେ ଲକଡାଉନ୍ କରାଯାଇଛି। ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଏହି ତାଲିକାରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଏବଂ 21 ଦିନର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ତାଲା ପକାଇ ରଖିଛି | କୋରନା ବିଷୟରେ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଭୟ ଭରିଯାଇଛି | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି କରୋନା ଜୀବାଣୁ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ 8 ଟି କଥା କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ | ଏସବୁ ଜାଣିବା ପରେ ଏବଂ ଟିକିଏ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବା ପରେ, ଆପଣ ନିଜକୁ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମିତ ହେବାରୁ ରକ୍ଷା କରିପାରିବେ |

1. କରୋନା ଜୀବାଣୁ ବିଷୟରେ ଏହା ଜାଣି ନିଅନ୍ତୁ ଯେ ଏଗୁଡିକ ଅତ୍ୟଧିକ ସଂକ୍ରାମକ| ଅର୍ଥାତ ଏହା, କୌଣସି ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିଲେ ଅତି ଶୀଘ୍ର ବିସ୍ତାର ହୋଇଥାଏ | ଅବସ୍ଥା ଏପରି ହୁଏ ଯେ ଯେତେବେଳେ ବ୍ୟକ୍ତି ମଧ୍ୟରେ ଏହାର କୌଣସି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖା ଯାଏ ନାହିଁ ସେତେବେଳେ ଏଥିରେ ପୀଡିତ ବ୍ୟକ୍ତି ଏହାକୁ ଅଧିକ ବିସ୍ତାର କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଦିୟନ୍ତି | ତେଣୁ, ଅନ୍ୟମାନଙ୍କଠାରୁ ଦୂରତା ରଖିବାରେ ହିଁ ଲାଭ ଅଛି |

2. ଯେତେବେଳେ କୋଭିଡ୍ -19 ନାମକ ଏହି ଜୀବାଣୁ ଶରୀରରେ ପ୍ରବେଶ କରନ୍ତି, ଏହାର ଲକ୍ଷଣ 2 ରୁ 14 ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଦେଖାଯାଏ | ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ, ଏହା ଦେଖାଯାଇଛି ଯେ ପ୍ରଥମ 8 ରୁ 10 ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ଶରୀରରେ ଅଛି କି ନାହିଁ ଜଣା ପଡି ନଥାଏ| ଏହି ଜୀବାଣୁ ଏହି 8 ରୁ 10 ଦିନ ପାଇଁ କଣ୍ଟେଜିଅସ ରହିଥାନ୍ତି | ଏହା ପରେ, ପୀଡିତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମଣ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ପ୍ରାୟ ତ ଶେଷ ହୋଇଯାଇଥାଏ |

3. କରୋନା ଜୀବାଣୁରେ ପୀଡିତ ବ୍ୟକ୍ତି ଏହାକୁ 22 ରୁ 24 ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିସ୍ତାର କରିବାର କ୍ଷମତା ରଖିଛନ୍ତି | ଏହା ପରେ, ଏହାକୁ ବିସ୍ତାର କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ବହୁତ କମ୍ ଅଟେ |

4. ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, କରୋନା ଜୀବାଣୁ ମାନବ ଶରୀରରେ ମାତ୍ର 22 ଦିନ ବଞ୍ଚିପାରିବେ। ଅବଶ୍ୟ, କେତେକ ବିରଳ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହି ଅବଧି 37 ଦିନ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି |

5. ଆପଣ ନିଶ୍ଚୟ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଥିବେ ଯେ କରୋନା ସନ୍ଦିଗ୍ଧମାନଙ୍କୁ 14 ଦିନ ବନ୍ଦୀ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି | ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଏହାର ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଇବାକୁ 6 ଦିନ ଲାଗେ ଯେତେବେଳେ ପରବର୍ତ୍ତୀ 8 ଦିନ ପାଇଁ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ବିପଜ୍ଜନକ ଭାବରେ ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାର କରିପାରନ୍ତି | ଏହା ହେଉଛି 6 + 8 = 14 ଦିନର କ୍ୟାଣ୍ଟିନ୍ ସୁପାରିଶ କରାଯାଏ |

6. ଯେତେବେଳେ କ a ଣସି ଜୀବାଣୁ ଶରୀରରେ ପ୍ରବେଶ କରନ୍ତି, ଆମର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ଅର୍ଥାତ୍ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ଏହାର ସ୍ତରରେ ଜୀବାଣୁ ମାରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରେ | ତଥାପି, ଶରୀର ଏହା କରିବା ପାଇଁ 6 ରୁ 12 ଦିନ ଆବଶ୍ୟକ କରେ | ଏଥି ସହିତ, ସେମାନେ ଜୀବାଣୁ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଆଣ୍ଟିବଡି ତିଆରି କରିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି | ଏହି ଆଣ୍ଟିବଡିଗୁଡିକ ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମଣକୁ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ନିକଟରେ ବିସ୍ତାର କରେ |

7. ଯଦି ଏହି ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତି ଥରେ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଯାଏ, ତେବେ ପୁନର୍ବାର ସଂକ୍ରମିତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ବହୁତ କମ୍ ଅଟେ | ଚାଇନାରେ କେବଳ କିଛି ମନୋନୀତ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଏହିପରି ପୁନ infection ସଂକ୍ରମଣର ହାର ମୋଟ ସଂଖ୍ୟାର ମାତ୍ର 0.2। % ଅଟେ।

8. 95 ପ୍ରତିଶତ ସକରାତ୍ମକ କ୍ଷେତ୍ରରେ, ଏହା ଦେଖାଗଲା ଯେ -2 ଡିଗ୍ରୀ ତାପମାତ୍ରା ମଧ୍ୟରେ 10 ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ୍ ମଧ୍ୟରେ ସଂକ୍ରମଣ ଅତି ଶୀଘ୍ର ବ୍ୟାପିଥାଏ | ତେଣୁ ଶୀତଳ ସ୍ଥାନରେ ଏହାର ସଂକ୍ରମଣ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଆହୁରି ଅଧିକ ବଢିଥାଏ | ତେଣୁ ଆଶା କରାଯାଏ ଯେ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁ ବୃଦ୍ଧି ହେବା ସହିତ ଏହି ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାର କମ ହୋଇପାରେ।