ଭଗବାନଙ୍କ ପରି ପୂଜା କରୁଥିଲେ ଲୋକେ ଏହି ନେତାଙ୍କୁ; ଆଜି ଏପରି ବିତାଉଛନ୍ତି ନିଜ ଜୀବନ

ଯଦି ଆପଣ ଭାରତ ର ଦେଖିବେ ତେବେ ଟିଏନ ଶୋଷଣ ଙ୍କୁ ଜାଣି ନ ଥିବେ ତେବେ ଆପଣ ଦୁନିଆ ରେ କିଛି ବି ଜାଣି ନ ଥିବେ I ଆମେ ସେହି ଦଳ ର ନେତା ଟିଏନ ଶୋଷଣ ଙ୍କ ବିଷୟ ରେ ହିଁ ଆଲୋଚନା କରୁଚୁ ଯାହା ଙ୍କୁ ସମସ୍ତେ ଜାଣିଛନ୍ତି I କୁହାଯାଇଥାଏ କି ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ର ଛାଇ ଯାହା ଉପରେ ପଡିଯାଇଥାଏ ସେ ସାରା ଜୀବନ ଟିଏନ ଶୋଷଣ ଙ୍କ ନାମ ରେ ଡରିଥାନ୍ତି I

80 ଓ 90 ଦଶକ ରେ ନିର୍ବାଚନ ରେ ବୁଥ କ୍ୟାପଚର ମାମଲା ଅନେକ ଆସିଛି I ବିଶେଷ କରି ବିହାର ରେ ଏପରି ମାମଲା ଅଧିକ ଘଟିଥାଏ I 1955 ଆଇଏଏସ ଟପ୍ପର ଟିଏନ ଶୋଷଣ ଙ୍କୁ ନିର୍ବାଚନୀ ଆୟୋଗ ର କାର୍ଯ୍ୟ ଭାର ଦିଆଯାଇଥିଲା I ଏବଂ ସେ ନିର୍ବାଚନୀ ଆୟୋଗ ରେ ଏପରି କଠୋର ପଦକ୍ଷପ ନେଇଥିଲେ କି ସବୁ ଦଳ ର ନେତା ତାଙ୍କୁ ଡରନ୍ତି I

ବର୍ତମାନ ସମୟ ରେ ଟିଏନ ଶୋଷଣ ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟ ର ଶେଷ ଅବସ୍ଥା ରେ ପଦାର୍ପଣ କରିଛନ୍ତି I ସେ ପୂର୍ବ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଓ ନିର୍ବାଚନୀ ଆୟୋଗ ମଧ୍ୟ ରହିଥିଲେ I ଯେତେବେଳେ ଟିଏନ ଶୋଷଣ ନିର୍ବାଚନୀ ଆୟୋଗ ରେ ପାଦ ଦେଇଥିଲେ ତ ସବୁ ଦଳ ର ନେତା ବୁଟ କ୍ୟାପଚର କରୁଥିବା ପରି ଅଘଟଣ ରୁ ନିଜ କୁ ଦୁରେଇ ରଖିଥିଲେ I ଆଜି କିନ୍ତୁ ସେ ଅନେକ ବୟସ ରେ ପଦାର୍ପଣ କରିଛନ୍ତି I

ଆଜି ସେ ନିଜ ର ବିଗତ ଦିନ ର ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ କୁ ନେଇ ପୁଣି ଚର୍ଚା କୁ ଆସିଛନ୍ତି I ଏବଂ ବର୍ତମାନ ସମୟ ରେ ତାଙ୍କୁ ଭୁଲିବା ର ରୋଗ ମଧ୍ୟ ହେଇଯାଇଛି I କୌଣସି କଥା କୁ ଅଧିକ ସମୟ ସେ ମନେ ରଖିପାରନ୍ତି ନାହିଁ I ତାଙ୍କ ର ଚିକିତ୍ସା ମଧ୍ୟ ଆଉ ସମ୍ଭବ ନୁହେ I ସେ ଅଧିକାଂଶ ସମୟ ଵୃଦ୍ଧାଶ୍ରମ ରେ ହିଁ ବିତାଇଥାନ୍ତି I

Share Your Comments Below