ଚୀନକୁ ଉଚିତ ଶିକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ଭାରତ ରୁଷରୁ ମଗେଇଲା ବ୍ରହ୍ମାସ୍ତ୍ର ‘S-400’, ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ବିଶେଷତା…

ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ ଆଜିକାଲି ଋଷ ଗସ୍ତରେ ଅଛନ୍ତି। ଭାରତ-ଚୀନ୍ ସୀମା ବିବାଦ ଏବଂ ୧୫ ଜୁନ୍ ରେ ଦୁଇ ସେନା ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ହିଂସାକାଣ୍ଡରେ 20 ସୈନିକଙ୍କ ଶହୀଦତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ରାଜନାଥ ସିଂଙ୍କ ଗସ୍ତ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଋଷର ୭୫ ତମ ବିଜୟ ପରେଡରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ। ସୂତ୍ରରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ରାଜନାଥ ସିଂ ତାଙ୍କ ଗସ୍ତ ସମୟରେ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ବିରୋଧୀ ସିଷ୍ଟମ S-400 ଯୋଗାଣ ବିଷୟରେ ଋଷ ସହ କଥା ହୋଇପାରିବେ। ଭାରତ ଯଥାଶୀଘ୍ର S-400 ବିତରଣ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି |

ଭାରତ ୨୦୧୮ ରେ ରୁଷିଆ ଠୁ ଆଣ୍ଟି-ମିସାଇଲ୍ ସିଷ୍ଟମ S-400 ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଥିଲା। ଏହା ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଉନ୍ନତ ଆଣ୍ଟି-ମିସାଇଲ୍ ଆଣ୍ଟି ସିଷ୍ଟମ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଋଷ ସହିତ ଭାରତ ୫ ବିଲିୟନ ଡଲାର ଅର୍ଥାତ୍ ୪୦,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ପାଇଁ ଚୁକ୍ତି କରିଥିଲା। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ସିଷ୍ଟମରେ କ’ଣ ବିଶେଷ…

୨୦୧୮ ରେ, ଭାରତ ସହିତ ଚୁକ୍ତି ପରେ ଋଷୁ S-400 ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କଲା | ଏହି ଚୁକ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ୨୦୨୫ ସୁଦ୍ଧା ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଭାରତକୁ ପହଂଚିବ। ଏହି ଚୁକ୍ତିରେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଅର୍ଥାତ୍ ୨୦୨୧ ସୁଦ୍ଧା ଭାରତ ପ୍ରଥମ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାର ପ୍ରଥମ ସାମଗ୍ରୀ ପାଇବ, କିନ୍ତୁ ଚୀନ୍ ସହିତ ସୀମା ବିବାଦକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଭାରତ ଶୀଘ୍ର ଏହାର ବିତରଣ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି।

୪୦୦ କିଲୋମିଟର ବ୍ୟାସାର୍ଦ୍ଧରେ ଥିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଶତ୍ରୁ ସମାପ୍ତ କରି ପରିବ-

ଏହି ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀର ବିଶେଷତ୍ୱ ​​ହେଉଛି ଏହା ୪୦୦ କିଲୋମିଟର ବ୍ୟାସାର୍ଦ୍ଧରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଶତ୍ରୁକୁ ବିନାଶ କରିଥାଏ | ଆପଣ ଙ୍କୁ ଜଣାଇ ଦଉଛୁ ଯେ ଋଷୁ ୨୦୦୭ ମସିହାରୁ ଏହାର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପାଇଁ ଏହି ସିଷ୍ଟମ ବ୍ୟବହାର କରିଆସୁଛି | ଏଥି ସହିତ, ଚୀନ୍ ୨୦୧୪ ମସିହାରେ ସରକାରଙ୍କ ଅଧୀନରେ ଏହି ଚୁକ୍ତି କରିଥିଲା।

ବାସ୍ତବରେ, S-400 ଆଣ୍ଟି-ମିସାଇଲ୍ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ହେଉଛି S-300 ର ଏକ ଉନ୍ନତ ସଂସ୍କରଣ | ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଶୀଘ୍ର ଭାରତୀୟ ଜାହାଜରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ଯାଉଛି। ଭାରତୀୟ ସେନାର ଶକ୍ତି ଦୁଇଗୁଣ ହେବ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ। S-400 କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପ୍ରଣାଳୀ ବହୁତ ଶକ୍ତିଶାଳୀ | ଏହାର ଏତେ ସାମର୍ଥ୍ୟ ଅଛି ଯେ ଏହା ପଞ୍ଚମ ପିଢି ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନକୁ ବିଲୋପ କରିବାର କ୍ଷମତା ରଖିଛି |

୪୦୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରତାରେ ଚାଲୁଥିବା ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପ୍ରଣାଳୀର ଭାରତୀୟ ଜାହାଜରେ ଯୋଗ ଦେଇ ଭାରତୀୟ ସେନା ମଧ୍ୟ ଅନେକ ସାହାଯ୍ୟ ପାଇବ। ୪୦୦ କିଲୋମିଟର ବ୍ୟାସାର୍ଦ୍ଧରେ ଶତ୍ରୁମାନଙ୍କୁ ହଟାଇବାର କ୍ଷମତା ଅଛି | ଏହା ଶତ୍ରୁ ଯୁଦ୍ଧ, ଡ୍ରୋନ୍ କିମ୍ବା କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ହେଉ, ଯଦି କେହି S-400 ଆଣ୍ଟି ମିସାଇଲ୍ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ଦୃଷ୍ଟିରେ ଆସନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଏହାକୁ ଠିକ୍ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖିବ |

ତୁରନ୍ତ ଶତ୍ରୁକୁ ଖୋଜିପାରେ

S-400 ସିଷ୍ଟମ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ରାଡାର ସହିତ ସଜ୍ଜିତ | ଏହା
ସିଧାସଳଖ ଉପଗ୍ରହ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ଏବଂ ତୁରନ୍ତ ଏହାର ଶତ୍ରୁମାନଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରେ | ଏହି ପ୍ରଣାଳୀର ଏକ ମୁଖ୍ୟ ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ହେଉଛି ଏହା ଶତ୍ରୁ ବିମାନ କୁ , ବାୟୁରେ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରକୁ ମଧ୍ୟ ନଷ୍ଟ କରିପାରେ |

S-400 ଆଣ୍ଟି ମିସାଇଲ୍ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀର ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଭାବେ ଏକାସାଙ୍ଗରେ ୧୦୦ ରୁ ୩୦୦ ଟାର୍ଗେଟକୁ ଟ୍ରାକ୍ କରିପାରିବ | ଏଥିରେ ନିୟୋଜିତ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରଗୁଡିକ ୩୦ କିଲୋମିଟର ଏବଂ ୪୦୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଅବସ୍ଥିତ ଲକ୍ଷ୍ୟକୁ ସିଧାସଳଖ ପ୍ରବେଶ କରିପାରେ | ଏହାର ବିଶେଷ ବଶିଷ୍ଟ୍ୟ ହେଉଛି ଏହା ଏକକାଳୀନ ୩୬ ଟି ଟାର୍ଗେଟକୁ ହିଟ୍ କରିପାରିବ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହି ସିଷ୍ଟମରେ ୧୨ ଟି ଲଞ୍ଚର୍ ଉପସ୍ଥିତ |