ବିଜୟ ମାଲ୍ୟା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ଆଗରେ କରିଲେ ନିବେଦନ, କହିଲେ- ମୁଁ ସବୁ କରଜ ସୁଝିବାକୁ ରାଜି ଅଛି ବାସ ମୋ ପାଇଁ ଏହି ଗୋଟେ କାମ କର

ପଳାତକ ମଦ ବ୍ୟବସାୟୀ ବିଜୟ ମାଲ୍ୟା ପୁଣି ଥରେ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯାଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସରକାର ତାଙ୍କଠାରୁ ସମସ୍ତ ଋଣ ଟଙ୍କା ନେଇ ତାଙ୍କ ଉପରେ ଚାଲିଥିବା ମାମଲା ବନ୍ଦ କରନ୍ତୁ। ମାଲ୍ୟା ଏକ ଟୁଇଟ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହା କହିଛନ୍ତି ଏବଂ ବକେୟା ଋଣ ର 100% ଫେରସ୍ତ କରିବାକୁ ସରକାରଙ୍କୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ ସମସ୍ତ ଋଣ ନିଜେ ଦେବେ ବୋଲି ମାଲ୍ୟା ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ଚାଲୁଥିବା ସମସ୍ତ ମାମଲାକୁ କେବଳ ବନ୍ଦ କରନ୍ତୁ |

ସରକାରଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ
କରୋନା ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ 20 ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ରିଲିଫ ପ୍ୟାକେଜ ଘୋଷଣା କରିବା ପରେ ବିଜୟ ମାଲ୍ୟା ଏକ ଟୁଇଟ୍ କରି ସରକାରଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଛନ୍ତି। ଏହାକୁ ଟ୍ୱିଟ୍ କରିବାବେଳେ ମାଲ୍ୟା ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ କୋଭିଡ-19 ରିଲିଫ ପ୍ୟାକେଜ ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଉଛନ୍ତି । ସେମାନେ ଯେତେ ଚାହିଁବେ ମୁଦ୍ରଣ କରିପାରିବେ, କିନ୍ତୁ ମୋ ଭଳି ଜଣେ ଛୋଟ ସହଯୋଗୀ, ଯିଏ ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆର 100% ବକେୟା ଋଣ ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ଏହାକୁ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଅଣଦେଖା କରାଯାଇପାରିବ |


9 ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର ସୁଝିବାର ଅଛି ଲୋନ
ବିଜୟ ମାଲ୍ୟା ଭାରତର ବ୍ୟାଙ୍କ ଗୁଡିକରୁ 9 ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ଋଣ ନେଇଥିଲେ ଏବଂ ଏହି ଋଣ ପରିଶୋଧ କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ମାଲ୍ୟା ଦେଶ ଛାଡି ବ୍ରିଟେନ ପଳାଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ଭାରତ ସରକାର ମାଲ୍ୟାଙ୍କ ବିରୋଧରେ କଡା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରି ଦେଶର ସମସ୍ତ ସମ୍ପତ୍ତି ଅଧିକାର କରିଥିଲେ। ଏଥି ସହିତ ମାଲ୍ୟାଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟର୍ପଣ ପାଇଁ ଭାରତ ସରକାର ବ୍ରିଟେନ କୋର୍ଟରେ ଏକ ମାମଲା ଦାୟର କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ଜାରି ରହିଛି। ଏହି ମାମଲା ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ସପକ୍ଷରେ ଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଯଦି ଭାରତ ସରକାର ଏହି ମାମଲାରେ ଜିତନ୍ତି ତେବେ ମାଲ୍ୟାଙ୍କୁ ଭାରତକୁ ଫେରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ଏବଂ ଭାରତରେ ମାଲ୍ୟାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ ହେବ।

ଆପଣଙ୍କୁ କହି ରଖୁ ଯେ ଗତ ମାସରେ ବିଜୟ ମାଲ୍ୟାଙ୍କ ଠାରୁ ବ୍ରିଟେନର ହାଇକୋର୍ଟରେ ଏକ ଆବେଦନ କରାଯାଇଥିଲା। ଯାହା ଭାରତକୁ ପ୍ରତ୍ୟର୍ପଣ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଥିଲା ଯାହା କୋର୍ଟ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଆବେଦନକୁ ଖାରଜ କରିବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ବିଜୟ ମାଲ୍ୟା ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଆସିବ ନାହିଁ। ଏହି ସମୟରେ ବିଜୟ ମାଲ୍ୟା ଏହି ମାମଲା ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାକୁ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ପୁରା ଋଣ ପରିଶୋଧ କରିବାକୁ ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ନୁହେଁ ଯେ ମାଲ୍ୟା ଏହି ଆବେଦନ କରିଛନ୍ତି। ଯେହେତୁ ମାଲ୍ୟା ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ଦେଖିପାରିବେ ଯେ ସେ ମାମଲା ହରାଇବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି, ସେବେଠାରୁ ସେ ସରକାରଙ୍କୁ ଏହି ଆବେଦନ କରୁଛନ୍ତି।

2016 ଠାରୁ କେଶ ଚାଲିଛି
ଭାରତର ବ୍ୟାଙ୍କରୁ 9 ହଜାର କୋଟି ଋଣ ନେବା ପରେ ମାଲ୍ୟା ଋଣ ପରିଶୋଧ ନକରି ଦେଶ ଛାଡି ମାର୍ଚ୍ଚ 2016 ରେ ଲଣ୍ଡନ ପଳାଇ ଯାଇଥିଲେ । ସେବେଠାରୁ ମାଲ୍ୟାଙ୍କୁ ଭାରତ ଫେରାଇ ଆଣିବା ପାଇଁ ଲଣ୍ଡନରେ ଏକ ମାମଲା ଚାଲିଛି।

ଏହି ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକରୁ ଲୋନ ନେଇଥିଲେ
ବିଜୟ ମାଲ୍ୟାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିମ୍ନରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଥିବା ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକରୁ 9 ହଜାର କୋଟି ଋଣ ନିଆଯାଇଛି ଏବଂ ଏହି ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକର ନାମ ନିମ୍ନରେ ଦିଆଯାଇଛି | ଷ୍ଟେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ଏସବିଆଇ), ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ବରୋଦା, କର୍ପୋରେସନ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ, ଫେଡେରାଲ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଲିମିଟେଡ୍, ଆଇଡିବିଆଇ ବ୍ୟାଙ୍କ, ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଓଭରସିଜ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ, ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ବ୍ୟାଙ୍କ, ପଞ୍ଜାବ ଆଣ୍ଡ ସିନ୍ଦ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ ପଞ୍ଜାବ ନ୍ୟାସନାଲ ବ୍ୟାଙ୍କ।