ଚୀନ କହିଲା ଆମ J-20 ସାମ୍ନାରେ କିଛି ବି ନୁହଁ ତମର ରାଫେଲ୍, ଭାରତ ଦେଲା ଏପରି କଢ଼ା ଉତ୍ତର … ଶୁଣିକି ଆପଣଙ୍କ ମନ ବି ଖୁସି ହେଇଯିବ

ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାରେ ରାଫାଲ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନର ଅଂଶଗ୍ରହଣକୁ ନେଇ ଚୀନ୍ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଅନେକ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି। ଭାରତରେ ରାଫେଲ ଆସିବା ପରେ ଯେଉଁଠାରେ ପାକିସ୍ତାନ ବିଶ୍ୱ ସମୁଦାୟକୁ ନିବେଦନ କରିଥିବାବେଳେ ଚୀନ୍ ମିଡିଆ ଏହାକୁ ଏହାର ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ସହିତ ତୁଳନା କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି। ଫ୍ରାନ୍ସରେ ନିର୍ମିତ ଏହି ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଚୀନ୍‌ର ଜେ -20 ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଅପେକ୍ଷା ଅନେକ ଗୁଣ ଭଲ। ତେବେ ଚାଇନାର ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ରାଫେଲ କୁ ହୀନ ବୋଲି କହିବାର ପ୍ରୟାସରେ ରହିଛି।

ନିକଟରେ ଚୀନ୍ ପାଞ୍ଚଟି ରାଫେଲ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନର ଅଧିଗ୍ରହଣ କରିଛି, ଏବଂ ଚୀନ୍‌ର ପୂର୍ବତନ ବାୟୁସେନା ମୁଖ୍ୟ ବି.ଏ ଧାନୋଆ ଏହାକୁ ଚୀନ୍‌ର J-20 ଅପେକ୍ଷା ଏକ ଭଲ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି। ଚାଇନାର ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଉଦ୍ଧେଶ୍ୟରେ ଖବରକାଗଜ ଲେଖିଛି ଯେ ରାଫେଲ ହେଉଛି ଏକ ତୃତୀୟ ପିଢ଼ିର ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଏବଂ ଚତୁର୍ଥ ପିଢ଼ିର ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ J-20 ର ସାମ୍ନା କରିପାରିବ ନାହିଁ।

ଚାଇନାର ସାମରିକ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଗ୍ଲୋବାଲ ଟାଇମ୍ସକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ସୁଖୋଇ -30 MKI ଅପେକ୍ଷା ରାଫେଲ ଭଲ। କିନ୍ତୁ ରାଫେଲ ବହୁତ ଉନ୍ନତ ନୁହେଁ ଏବଂ ଏହାର ଗୁଣରେ ଅଧିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇନାହିଁ | ଚୀନ୍ ସାମରିକ ବିଶେଷଜ୍ଞ କହିଛନ୍ତି ଯେ AESA ରାଡାର, ଆଧୁନିକ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଏବଂ ସୀମିତ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ହେତୁ ରାଫାଲକୁ ଦେଶର ଅନ୍ୟ ତୃତୀୟ ପିଢ଼ିର ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ସହିତ ତୁଳନା କରାଯାଇପାରେ କିନ୍ତୁ ଚତୁର୍ଥ ପିଢ଼ିର ଜେ-20 ତାଠାରୁ ଅଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ|ଏହି କ୍ୟାଲେବରର ଏକ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ସହିତ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ କଷ୍ଟକର |

ଚୀନ୍ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନରେ ଗୋଟେ ପିଢ଼ିର ବ୍ୟବଧାନ ବହୁତ ବଡ କଥା । ଚାଇନାର J-20 ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ରାଫେଲ ଅପେକ୍ଷା ବହୁତ ଭଲ।

ଭାରତର ପୂର୍ବତନ ବାୟୁସେନା ମୁଖ୍ୟ ବି.ଏ ଧାନୋଆ 4.5 ଜେନେରେସନ୍ ର ରାଫେଲକୁ ଖେଳ ପରିବର୍ତ୍ତନକାରୀ ଭାବରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି ଏବଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍‌ର ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ J-20 ଏହାର ନିକଟତର ନୁହେଁ। ଏହି ବିବୃତ୍ତିରେ ଚୀନ୍ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇ ରାଫେଲର ଅଭାବକୁ ଦୂର କରିବାକୁ ଲାଗିଲା। ତେବେ ଧାନୋଆ ପୁଣିଥରେ ଚୀନ୍‌କୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରିଛି। ଧାନୋଆ ଚାଇନାର ଦାବିକୁ ଦୁଇଟି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେଇଛନ୍ତି।

ପୂର୍ବତନ ଏୟାର ଚିଫ୍ ମାର୍ଶଲ ଇଂରାଜୀ ଖବରକାଗଜ ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ ଟାଇମ୍ସକୁ ଦେଇଥିବା ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ J-20 କୁ ପଞ୍ଚମ ପିଢ଼ିର ଯୁଦ୍ଧବିମାନ ବୋଲି କହିବା କଷ୍ଟକର ନୁହେଁ କାରଣ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନର ରାଡାର ଦସ୍ତଖତ କନାର୍ଡଠାରୁ ଅଧିକ। ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରକୁ ରାଫେଲ ଅଧୀନରେ ଆଣିପାରିବ।