ତ ଏହା ହେଉଛି ସରକାର ଙ୍କର ‘ଲକଡାଉନ 4.0’ ର ମାଷ୍ଟରପ୍ଲାନ, କେତେକ ଖାସ ଜାଗାରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ ସେବା

ଲକଡାଉନର ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ 17 ମଇ ରେ ଶେଷ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ଏବଂ 18 ମଇରୁ ଚତୁର୍ଥ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଲକଡାଉନ୍ ରଖାଯିବ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି | ତେବେ ଏଥର ତାଲା ପକାଇବା ସମୟରେ ସରକାର ସାଧାରଣ ପରିବହନ କ୍ଷେତ୍ରରେ କିଛି ଆରାମ ପ୍ରଦାନ କରିପାରିବେ ଏବଂ ବିମାନ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରିବ। ବିମାନ ସେବା ବ୍ୟତୀତ ସରକାର ବସ ସେବାକୁ ପୁନର୍ଜୀବିତ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତି।

ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଏହି ସମୟରେ ତାଲା ପଡ଼ିଥିବା ବେଳେ ସରକାର ଅନେକ ଜନସାଧାରଣ ପରିବହନ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ସମୟରେ କେତେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ବିମାନ ଏବଂ ବସ୍ ସେବା ଆରମ୍ଭ କରିବା ସମ୍ଭବ ହୋଇପାରେ |

ଏହି ସ୍ଥାନଗୁଡିକରେ ବସ୍ ଚଳାଚଳ କରିପାରିବ
ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଜଣେ ଅଧିକାରୀଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ହଟ୍ସ୍ପଟ୍ ନଥିବା ଅଞ୍ଚଳରେ ବସ୍ ଚଲା ଯାଇ ପାରିବ | ଏଥିସହ ଅଟୋ ଏବଂ ଟ୍ୟାକ୍ସି ଚଳାଇବାକୁ ଅନୁମତି ମଧ୍ୟ ସରକାର ଦେଇପାରିବେ। ଅବଶ୍ୟ, ଏହି ସମସ୍ତ ଜିନିଷ ସୀମିତ କ୍ଷମତାରେ ଚାଲିବ ଏବଂ କେବଳ ଅଣ-ଧାରଣ ଜୋନ୍ରେ ଚାଲିବ | କେଉଁ ସ୍ଥାନରେ ବସ୍ ସୁବିଧା ଆରମ୍ଭ ହେବ, ତାହା ରାଜ୍ୟରୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ।

ଭ୍ରମଣ ପାସ୍ ଆବଶ୍ୟକ ହେବ
ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରୁ ଘରୋଇ ବିମାନ ଉଡ଼ାଣ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ସରକାର ବିଚାର କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ବିମାନ ଉଡ଼ାଣ କିପରି କରାଯିବ ସେନେଇ ଅନେକ ନିୟମ ଲାଗୁ କରାଯାଉଛି। ଯେଉଁମାନେ ଗୋଟିଏ ରାଜ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟକୁ ଯିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ଏକ ଟ୍ରାଭେଲ୍ ପାସ୍ ଦରକାର |

ଶିଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟ ପୁଣି ଆରମ୍ଭ ହେବ|
ନୂତନ ଲକଡାଉନ୍ 4.0 ସର୍ତ୍ତାବଳୀ ଏବଂ ସର୍ତ୍ତ ଅନୁଯାୟୀ, କମଳା ଏବଂ ଗ୍ରୀନ୍ ଜୋନ୍ ରେ ଥିବା ଶିଳ୍ପଗୁଡ଼ିକୁ ପୁନଃ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇପାରେ | ତଥାପି, ହଟସ୍ପଟ୍ ଘୋଷିତ ଅଂଚଳ ରେ କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ସରକାର ଅନୁମୋଦନ କରିବେ ନାହିଁ ଏବଂ ଲକ୍-ଡାଉନ୍ ସମୟରେ ହଟ୍ସ୍ପଟ୍ ଜିଲ୍ଲା ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ମୁଭମେଣ୍ଟର ଅନୁମତି ଦେବେ ନାହିଁ |

ସବୁକିଛି ଧୀରେ ଧୀରେ ଖୋଲିବ
ସମ୍ପ୍ରତି ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା 15 ଟି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନ୍ ଚଳାଚଳ କରୁଛି ଏବଂ ଆଗାମୀ ସମୟରେ ଏହି ଟ୍ରେନ୍ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇପାରିବ | ଏଥି ସହିତ ସରକାର ମଧ୍ୟ ବିମାନ ସେବା ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ। ବିମାନ ସେବା ଆରମ୍ଭ କରିବା ପାଇଁ ଅନେକ ବିମାନବନ୍ଦରରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଛି ଏବଂ ଏହି ପ୍ରସ୍ତୁତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ବିମାନ ସେବା ଆରମ୍ଭ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, ତାଲା ପକାଇବା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ନିକଟରେ ରାଜ୍ୟ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ଏକ ବୈଠକ କରିଥିଲେ। ଯେଉଁଥିରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତାଲା ପକାଇବା ଉପରେ ନିଜର ମତ ରଖିଥିଲେ। ଯେଉଁ ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାର ହୋଇଛି, ସେହି ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଥିଲେ ଯେ ତାଲା ବନ୍ଦ ହେବା ଉଚିତ୍। ଏଥି ସହିତ ସରକାର ପର୍ଯ୍ୟାୟକ୍ରମେ ତାଲା ପକାଇବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ପ୍ରଥମ, ଦ୍ୱିତୀୟ ଏବଂ ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚତୁର୍ଥ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ମଧ୍ୟ ତାଲା ପଡିପାରିବ। ତେବେ ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଲକଡାଉନରେ ଲୋକଙ୍କୁ କିଛି ରିହାତି ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସରକାର ଚତୁର୍ଥ ପର୍ଯ୍ୟାୟର ତାଲାକୁ ମଧ୍ୟ ଆରାମ ଦେଇପାରନ୍ତି ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।