ଏହି ଜାଗାରେ ଏବେବି ପଡିଛି ୧୨୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା କିନ୍ତୁ କେହି ଉଠାଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନୁହଁନ୍ତି, କାରଣ ଜାଣି ଆପଣ ବି ଡରିଯିବେ…

ପ୍ରାୟତ  ରାସ୍ତାରେ, ଆପଣ ଯାତ୍ରା ସମୟରେ କିଛି ଟଙ୍କା ପାଇଥାଇ ପାରନ୍ତି | ଏହି ଟଙ୍କା ପାଇବା ପରେ ବହୁତ ଖୁସି ଅଛି | ଯେତେବେଳେ ତୁମେ ଟିକେ ଟଙ୍କା ପାଇବ, ତୁମେ ବହୁତ ଖୁସି, କିନ୍ତୁ ତୁମେ ଭାବୁଛ ଯଦି ତୁମେ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ମିଛରେ ପଡ଼ିଥିବାର ଦେଖ | ବୋଧହୁଏ ତୁମେ ଖୁସିରେ ପାଗଳ ହୋଇଯିବ | ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଏତେ ଟଙ୍କା ପାଏ, ତା’ହେଲେ ତାଙ୍କର ପୁରା ଜୀବନ ବଦଳିଯିବ | କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଜୀବନ ବିତାଇବା ପାଇଁ କୋଟି ଟଙ୍କା ଯଥେଷ୍ଟ ହୋଇଥାନ୍ତା | ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ ସମୟରେ ଭାରତର ଅନେକ ଲୋକ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପାଇଥିଲେ।

ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ସମାନ ଘଟଣା ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଜାଣିବା ଆପଣଙ୍କ ପାଦ ତଳେ କେଉଁ ଭୂମି ଖସିଯିବ | କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବେ ପୂର୍ବ ରୁଷ ର ସେଣ୍ଟ ପିଟର୍ସବର୍ଗରେ ଏକ ଗୋଷ୍ଠୀ ଏକ ମାର୍ଶାଘାଇ ଏବଂ ଜନଶୂନ୍ୟ ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରାୟ 1 ବିଲିୟନ ରୁବେଲର ନୋଟ୍ ପାଇଥିଲେ। ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଭାରତୀୟ ମୁଦ୍ରାରେ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ 1200 କୋଟି ଅଟେ। ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା, ଯିଏ ଏହି ଟଙ୍କା ପାଇଛ କରିଛି, ଏହାକୁ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ଦିଆଯାଉ ନାହିଁ | ଏହା କୁହାଯାଉଛି ଯେ ମିଳିଥିବା ନୋଟଗୁଡିକ ପୂର୍ବତନ ସୋଭିଏତ୍ ୟୁନିଅନର ଯୁଗର ଅଟେ ଏବଂ ଏହା ଆଉ ବ୍ୟବହାର ହେଉ ନାହିଁ।

ଯେଉଁ ସ୍ଥାନଟି ନୋଟ୍ ମିଳୁଛି, ତାହା ହେଉଛି ମସ୍କୋଠାରୁ ପ୍ରାୟ 160 କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା ବ୍ଲାଡିମିର୍ ଅଞ୍ଚଳ | ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଛି ଯେ ଏହା ଏକ ପ୍ରାଚୀନ ଖଣି, ଯେଉଁଠାରେ ସୋଭିଏତ୍ ୟୁନିଅନ୍ ସମୟରେ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ରଖାଯାଇଥିଲା। ସର୍ଚ୍ଚ ଗ୍ରୁପ୍ ଶୁଣିଥିଲା ଯେ ସେହି ସ୍ଥାନରେ ବହୁତ ଟଙ୍କା ଅଛି | ଏହି କାରଣରୁ ସେହି ସ୍ଥାନରେ ଏକ ସର୍ଚ୍ଚ ଅପରେସନ୍ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା | ଯେତେବେଳେ ଏହି ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା, ଏହି ଖବର ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ବ୍ୟାପିଗଲା | ଯେତେବେଳେ ପ୍ରତ୍ନତତ୍ତ୍ୱ ବିଭାଗ ମିଳିଥିବା ନୋଟଗୁଡ଼ିକୁ ଯାଞ୍ଚ କଲା, ଦେଖାଗଲା ଯେ ଏହି ନୋଟଗୁଡିକ ସୋଭିଏତ୍ ୟୁନିଅନର ଯୁଗର ଅଟେ।

ମିଳିଥିବା ନୋଟଗୁଡିକ 1961 ରୁ 1991 ମଧ୍ୟରେ ଜାରି କରାଯାଇଥିଲା | ସେହି ସମୟରେ ଏହି ନୋଟଗୁଡିକ ପ୍ରଚାରରେ ଥିଲା ଏବଂ ସେଗୁଡ଼ିକ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁ ମୂଲ୍ୟବାନ ଥିଲା | କିନ୍ତୁ ଆଜିର ସମୟରେ ଏହି ନୋଟଗୁଡ଼ିକର କୌଣସି ମୂଲ୍ୟ ନାହିଁ | ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ନୋଟଗୁଡିକ ଯେଉଁଠାରୁ ମିଳିଥିଲା ସେହି ସ୍ଥାନଗୁଡିକରେ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ରଖାଯାଉଥିଲା | ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି ଯେ ଯେତେବେଳେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା, ସେତେବେଳେ ଏହି ନୋଟଗୁଡିକ ଖଣିରେ ପୋଡି ଯାଇଥାଇପାରେ। ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ଯେତେବେଳେ 2016 ରେ ଭାରତରେ ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ ହୋଇଥିଲା, ସେହିଭଳି ଘଟଣା ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କର କଳା ଟଙ୍କା ଲୁଚାଇବା ପାଇଁ ଫୋପାଡିଥିଲେ କିମ୍ବା ନିଆଁ ଲଗାଉଥିଲେ |