ଚୀନ ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ସ୍ୱୀକାର କରିଲେ, କହିଲେ- ହିଂସାତ୍ମକ ସଂଘର୍ଷରେ ଚୀନ୍ ସୈନିକ ଙ୍କର ବି ହେଇଛି ମୃତ୍ୟୁ

ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ହିଂସାତ୍ମକ ସଂଘର୍ଷ ସମ୍ପର୍କରେ ଚୀନ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ସନ୍ ୱେଡୋଙ୍ଗ ଏକ ବିବୃତ୍ତି ଦେଇଛନ୍ତି। ଯେଉଁଥିରେ ସେ ସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି ଯେ 15 ଜୁନ୍ ରେ ହୋଇଥିବା ହିଂସାକାଣ୍ଡରେ ଚୀନ୍ ର ସୈନିକ ନିକମାନେ ମଧ୍ୟ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଛନ୍ତି | ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ପିଟିଆଇ ନିକଟରେ ଭାରତରେ ଚାଇନାର ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ସନ୍ ୱେଡୋଙ୍ଗଙ୍କ ସହ ଏକ ସାକ୍ଷାତକାର ନେଇଛି ଏବଂ ଏହି ସାକ୍ଷାତକାରରେ ୱେଡୋଙ୍ଗ ଏହି କଥା ସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି।

ଆମର ସୈନିକମାନେ ମଧ୍ୟ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ – ୱେଡୋଙ୍ଗ
ସାକ୍ଷାତକାରରେ ୱିଡୋଙ୍ଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦୁଇ ପକ୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଭୀଷଣ ଭାବେ ଶାରୀରିକ ସଂଘର୍ଷ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଏଥିରେ ଆମର ସୈନିକମାନେ ମଧ୍ୟ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ। ତେବେ ଏହି ହିଂସାତ୍ମକ ସଂଘର୍ଷରେ କେତେ ଚୀନ୍ ସୈନିକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି, ୱେଡୋଙ୍ଗ ଏହା ବିଷୟରେ କିଛି କହି ନାହାଁନ୍ତି।

ନିହତ ହୋଇଥିଲେ 40 ରୁ ଅଧିକ ସୈନିକ –
ଜୁନ୍ 15 ରେ, ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ଏହି ହିଂସାତ୍ମକ ସଂଘର୍ଷ ଗାଲଭାନ୍ ଉପତ୍ୟକାରେ ଘଟିଥିଲା ​​ଏବଂ ଏହି ହିଂସାତ୍ମକ ସଂଘର୍ଷରେ ଭାରତର 20 ଜଣ ସୈନିକ ସହିଦ ହୋଇଥିଲେ। ଅନେକ ସୈନିକ ମଧ୍ୟ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ। ଏଥି ସହିତ ଭାରତୀୟ ସେନା ଦାବି କରିଛି ଯେ ଏହି ହିଂସାତ୍ମକ ସଂଘର୍ଷରେ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟ ବହୁ କ୍ଷତି ସହିଛି ଏବଂ ଏହାର ଅନେକ ସୈନିକ ନିହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଆକଳନ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ହିଂସାତ୍ମକ ସଂଘର୍ଷରେ ଅତି କମରେ 40 ଜଣ ଚୀନ୍ ସୈନିକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା କୁହାଯାଇଥିଲା। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆମେରିକୀୟ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସର ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଏହି ହିଂସାତ୍ମକ ସଂଘର୍ଷରେ ବହୁ ଚୀନ୍ ସୈନିକ ନିହତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ନିହତ ସୈନିକ ଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଚୀନ୍ ସର୍ବଦା ଲୁଚାଏ –
ଚୀନ୍ ସରକାର ସର୍ବଦା ନିହତ ସୈନିକମାନଙ୍କ ମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ତଥ୍ୟ ଲୁଚାଇଥାଏ | ଯୁଦ୍ଧରେ ଚୀନ କେତେ ସୈନିକ ନିହତ ହୋଇଛନ୍ତି ସେହି ସମ୍ପର୍କ ରେ କେବେବି ପ୍ରକାଶ କରେ ନାହିଁ। 1962 ମସିହାରେ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ଯୁଦ୍ଧରେ କେତେ ଜଣ ଚୀନ୍ ସୈନିକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା ଏହି ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ 1990 ପରେ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ରେ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲା ଚୀନ।

ଚୀନ୍ ର ସରକାରୀ ଖବରକାଗଜ ଅର୍ପଣ କରିଥିଲା ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି –
କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବେ ଚୀନ୍ ସରକାରୀ ଖବରକାଗଜ ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ଟାଇମ୍ସର ସମ୍ପାଦକ ହୁ ଜିଜିନ୍ ପିଏଲ୍ଏ ଅଧିକାରୀ ଏବଂ ସୈନିକମାନଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଖବରକାଗଜରେ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ ଯେ ‘ମୋର ବିଶ୍ୱାସ ଯେ ମୃତମାନଙ୍କୁ ସେନାରେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସମ୍ମାନ ସହ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଛି। ସମାଜକୁ ଠିକ ସମୟରେ ଅବଗତ କରାଯିବ। ଯାହାଫଳରେ ହିରୋମାନଙ୍କୁ ସମ୍ମାନିତ କରାଯିବା ସହିତ ସ୍ମରଣ କରାଯାଇପାରିବ | ‘

ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ତରଫ ରୁ ଆମ ସୈନିକମାନଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଅର୍ପଣ କରାଯାଇଥିଲା-
ଲଦାଖରେ ଚାଲିଥିବା ଭାରତ-ଚୀନ୍ ହିଂସାକାଣ୍ଡରେ ସହିଦ ହୋଇଥିବା ସମସ୍ତ ଭାରତୀୟ ସୈନିକଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଅର୍ପଣ କରି ଭାରତ ସରକାର ସମ୍ମାନର ସହିତ ସେମାନଙ୍କୁ ପଠାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସମସ୍ତ ସହିଦ ସୈନିକଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ସରକାର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଚୀନ୍ ସରକାର ତାଙ୍କ ସୈନିକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଏବଂ ଏପରିକି ସେମାନଙ୍କ ନାମ ଉଲ୍ଲେଖ କରିବାକୁ ଭୟ କରୁଛନ୍ତି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଚୀନ୍‌ ତାର ଶହୀଦ ସୈନିକମାନଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ମଧ୍ୟ ଅର୍ପଣ କରିନାହଁ|

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଗାଲଭାନ୍ ଉପତ୍ୟକାରେ ଏହି ହିଂସାତ୍ମକ ସଂଘର୍ଷ ଘଟିଥିଲା ​​ଏବଂ ଚୀନ୍ ସୈନିକମାନେ ଏହି ସଂଘର୍ଷ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଯାହାର ଭାରତୀୟ ଯବାନମାନେ ଉପଯୁକ୍ତ ଉତ୍ତର ଦେଇଥିଲେ।