କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲାର ଏହି ଗାଁରେ ଯେତେବେଳେ ଲୋକମାନେ ଦେଖିଲା Naguniର ରାଗ, ତାପରେ ଯାହା ହେଲେ ନିଜେ ଦେଖନ୍ତୁ…

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁଗଣ ଇଚ୍ଛାଧାରୀ ନାଗୁଣୀ ବୋହୁତ ଖତରନାକ ହୋଇଥାନ୍ତି କୁହାଯାଏ ଯଦି କୌଣସି ନାଗୁଣୀ ଠାରୁ ତାର ନାଗକୁ ଯିଏ ଅଲଗା କରିଥାଏ | ତେବେ ନାଗୁଣୀ ତାର ପ୍ରତିଶୋଧ ନିଶ୍ଚିତ ନେଇଥାଏ। ନାଗୁଣୀ ତାର ପ୍ରତିଶୋଧ ନେବା ପାଇଁ କହାରବି ରୂପ ଧାରଣ କରିପାରେ। କୁହାଯାଏ ଯଦି କିଏ ଭୁଲ୍ ରେ ନାଗୁଣୀର ନାଗକୁ ମାରି ଦେଇଥାଏ ତେବେ ନାଗୁଣୀ ସେହି ହତ୍ୟାକାରୀର ପିଛା ୭ ଜନ୍ମ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଛାଡେ ନାହିଁ। ଦର୍ଶକ ବନ୍ଧୁ ଆଜି ଆସନ୍ତୁ ଏହି ଭଳି ଏକ ନାଗୁଣୀର ପ୍ରତିଶୋଧର କାହାଣୀ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ଯାହାକୁ ଜାଣି ଆପଣମାନେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ।

ଦର୍ଶକ ବନ୍ଧୁ ଏହି ଘଟଣା ୨୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ବର ଅଟେ। ଜେପାଲ୍ ନାମକ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ସେହି ସମୟରେ ବିଜୁଳି ଖୁଣ୍ଟରେ କାମ କରୁଥିଲେ ଆଉ ତାଙ୍କର ପୋଷ୍ଟିଂ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଥିଲା। ଦିନେ ସେ ତାଙ୍କ ଡିଉଟି ସମୟରେ ଖାଇବା ଖାଇ ଆରାମ କରୁଥିଲେ ସେହି ସମୟରେ ଏକ ନାଗ ଝରକାରୁ ଆସି ତାଙ୍କ ଆଗରେ ଛିଡା ହୋଇଗଲା ନାଗ ଦେଖି ଭୟରେ ତାଙ୍କ ଦେହ ଥରୁଥିଲା କିନ୍ତୁ ସେଠାରେ ଥିବା ଜଣେ ଲୋକ ଏକ ବାଡ଼ିରେ ନାଗର ମୁଣ୍ଡକୁ ଏକ ପାହାର ପକାଇଲେ ଆଉ ତାପରେ ଆଉ ୩-୪ ପାହାରରେ ସେହି ନାଗର ସେହିଠାରେ ହିଁ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଗଲା ଆଉ ତାପରେ ସେମାନେ ଏହି ନାଗକୁ ବଣରେ ଫୋପାଡ଼ି ଦେଲେ|

ଏହାପରେ ସେଠାରେ ତାଙ୍କର ଆଉ କିଛି ସାଥୀ ଆସିଲେ ଜେପାଲ୍ ଙ୍କୁ ଡରୁ ଥିବାର ଦେଖି ସେମାନେ ପଚାରିଲେ ତୁମର କଣ ହୋଇଛି ଜେପାଲ୍ ଏବଂ ଜେପାଲ୍ କହିଲେ ମୁଁ ଏକ ନାଗ ମାରି ଦେଇଛି। ଏହାଶୁଣି ସେମାନେ କହିଲେ ଏହା ତମେ ଭୁଲ୍ କରିଲ ଜେପାଲ୍ ସେହି ନାଗର ନାଗୁଣୀ ତାର ପ୍ରତିଶୋଧ ନିଶ୍ଚିତ ନେବ କିନ୍ତୁ ଏସବୁ କଥାକୁ ଜେପାଲ୍ ଏହିସବୁ କଥା ଉପରେ ବିଶ୍ୱାସ କରିଲେ ନାହିଁ। ଏକିମିତି କିଛିଦିନ ବିତିଗଲା ଏବେ ଜେପାଲ୍ ରୋହିଣୀରେ ଚାକିରୀ କରୁଥିଲେ ଆଉ ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଭୁଲି ଯାଇଥିଲେ କି ସେ ଏକ ନାଗକୁ ମାରିଛନ୍ତି ବୋଲି ଏବଂ ପରେ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରମୋସନ୍ ମିଳିବାରୁ ସେ ଏକ ବଡ ଅଧିକାରୀ ହୋଇଗଲେ ଆଉ ତାଙ୍କର ଡିଉଟି ପାଲମ୍ ରେ ଥିଲା ଏବଂ ଦିନେ ସେ ଦ୍ୱିପହରରେ ଡିଉଟି ସମୟରେ ଖାଇବା ଖାଇସାରି ବସିଥିଲେ ସେହି ସମୟରେ ଏକ ନାଗୁଣୀ ଆସି ତାର ଫଣା ଟେକି ତାଙ୍କ ଆଗରେ ଛିଡା ହୋଇଗଲା|

ଏହାଦେଖି ଜେପାଲ୍ ଭୟଭୀତ ହୋଇଗଲେ ଆଉ ଜୋର୍ ଜୋର୍ ଚିତ୍କାର କରିବାକୁ ଲାଗିଲେ ଆଉ ପାଖରେ ଥିବା ଏକ ରସିକି ଧରି ଲଟକି ଗଲେ। ପ୍ରାୟ ୨ ଘଣ୍ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ ରସିରେ ଲଟକି ରହିଲେ କିନ୍ତୁ ନାଗୁଣୀ ତାର ଫଣା ତଳକୁ କରିଲା ନାହିଁ। ଏହାପରେ ଜେପାଲ୍ ପାଖରେ ଥିବା ଏକ ସାଇକେଲରେ ଚଢ଼ି କେତେ କିଲୋମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିଗଲେ କିନ୍ତୁ ସେହି ନାଗୁଣୀ ତାଙ୍କର ପିଛା ଛାଡ଼ିଲା ନାହିଁ ଆଉ ଏହାପରେ ରୋଡରେ ଜେପାଲ୍ ବେହୋସ୍ ହୋଇ ପଡିଲେ। ସେହି ରୋଡର ଆର ପାଖରେ କିଛି ଶ୍ରମିକ କାମ କରୁଥିଲେ ଜେପାଲ୍ ଙ୍କୁ ଦେଖି ସମସ୍ତ ଲୋକ ତାଙ୍କ ପାଖକୁ ଚାଲିଗଲେ ଆଉ ତାଙ୍କ ପଛରେ ଆସୁଥିବା ନାଗୁଣୀକୁ ସେମାନେ ଦେଖିଦେଲେ ଆଉ ସେହି ସମସ୍ତ ଶ୍ରମିକ ମିଶି ସେହି ନାଗୁଣୀକୁ ମଧ୍ୟ ମାରିଦେଲେ।

ଯେତେବେଳେ ଜେପାଲ୍ ର ହୋସ ଆସିଲା ସେତେବେଳେ ସେ ମରିଥିବା ନାଗୁଣୀକୁ ନିଜ ପାଖରେ ପାଖରେ ପଡିଥିବାର ଦେଖିଲେ। ସେହି ଶ୍ରମିକ ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଜଣେ ବୃଦ୍ଧ ଲୋକ ଥିଲେ ସେହି ବୃଦ୍ଧ ଲୋକ ଜେପାଲ୍ ଙ୍କୁ କହିଲେ ଆପଣ ଏହି ନାଗୁଣୀର ନାଗକୁ ମାରି ବୋହୁତ ବଡ ଭୁଲ୍ କରିଛନ୍ତି ଏବେ ଏହି ନାଗୁଣୀ ସତ ଜନ୍ମ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତମ ପିଛା ଛାଡ଼ିବ ନାହିଁ। ଏହା ଶୁଣି ଜେପାଲ୍ ଭୟରେ ଥରିବାକୁ ଲାଗିଲେ ଆଉ ସେହି ବୃଦ୍ଧ ଲୋକଙ୍କୁ ଏହି ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଉପାୟ ବିଷୟରେ ପଚାରିଲେ। ସେହି ବୃଦ୍ଧ ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣଙ୍କ କହିଲେ ଏହାର କେବଳ ଗୋଟିଏ ଉପାୟ ଅଛି କି ଆପଣ ଏହି ନାଗୁଣୀର ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଧିବିଧାନ ସହିତ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର କରିଦିଅ ଏହାଦ୍ବାରା ତାର ଆତ୍ମାକୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିବ।