ଦେଶ ସାରା ୩୧ ମଇଁ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଢାଗଲା ଲକଡାଉନ, ଜାଣନ୍ତୁ ଏହି ଲକଡାଉନ ୪.୦ରେ କଣ ଖୋଲିବ ଓ କଣ ବନ୍ଧ ରହିବ

ଭାରତରେ ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ ଲକଡାଉନକୁ ଆହୁରି 14 ଦିନ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି। ଏହା ହେଉଛି ଚତୁର୍ଥ ପର୍ଯ୍ୟାୟ , ଯାହା ସୋମବାର 18 ମଇଁରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ 31 ମଇଁ ରେ ଶେଷ ହେବ | ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଶେଷ ହେବାର ପ୍ରାୟ ଛଅ ଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ ରବିବାର ଦିନ ଜାତୀୟ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ପ୍ରାଧିକରଣ ବା ଏନଡିଏମଏ ଏହି ନିଷେଧାଦେଶ ଜାରି କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏବଂ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହା ପରେ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ନୂତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଜାରି କରିଛନ୍ତି।

କଲି ରାତି 9 ଟାରେ କ୍ୟାବିନେଟ ସଚିବ ରାଜୀବ ଗବା ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟ ସଚିବମାନଙ୍କ ସହ ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ କରିଥିଲେ । ତାମିଲନାଡୁ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ପଞ୍ଜାବ ଏବଂ ମିଜୋରାମ ଆସନ୍ତା 31 ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲକ୍ଡାଉନ୍ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିସାରିଛନ୍ତି। 31 ମେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲକ୍ଡାଉନ୍ ବୃଦ୍ଧି ହେବା ସହିତ 1.25 ବିଲିୟନ ଜନସଂଖ୍ୟା କ୍ରମାଗତ 68 ଦିନ ପାଇଁ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ମଧ୍ୟରେ ରହିବ | ଏତେ ସଂଖ୍ୟକ ଜନସଂଖ୍ୟା ଏତେ ଦିନ ଧରି ଲକଡାଉନ ହେଇଥିବା ବିଶ୍ୱର ଯେକୌଣସି ଦେଶରେ ଏହା ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ବଡ ଲକଡାଉନ |

ଏହା 31 ମଇଁ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କଣ ବନ୍ଦ ରହିବ

  • ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ତଥା ଘରୋଇ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବିମାନ ବନ୍ଦ ରହିବ। ମେଟ୍ରୋ ରେଳ ମଧ୍ୟ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆରମ୍ଭ ହେବ ନାହିଁ |
  • ସିନେମା ହଲ୍, ସପିଂ ମଲ୍, ଜିମ୍, ସୁଇମିଂ ପୁଲ୍, ମନୋରଞ୍ଜନ ପାର୍କ, ପ୍ରେକ୍ଷାଳୟ, ଅଡିଟୋରିୟମ୍, ଆସେମ୍ବଲି ହଲ୍ ବନ୍ଦ ରହିବ |
  • ବିଦ୍ୟାଳୟ, କଲେଜ, ଶିକ୍ଷା, ତାଲିମ, କୋଚିଂ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ମଧ୍ୟ 31 ମେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବନ୍ଦ ରହିବ | ଅନଲାଇନ୍ ଦୂରତା ଶିକ୍ଷା ଜାରି ରହିବ | ହୋଟେଲ ଏବଂ ବାରଗୁଡିକ ବନ୍ଦ ରହିବ |
  • ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ରାଜନ political ତିକ, ଧାର୍ମିକ, ସାଂସ୍କୃତିକ, ସାମାଜିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଏବଂ ସମାବେଶ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯିବ।

31 ମଇଁ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କ’ଣ ଖୋଲା ରହିବ

  • ଯଦି ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପାରସ୍ପରିକ ଚୁକ୍ତି ହୁଏ, ତେବେ ଦୁଇ ରାଜ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍ ଏବଂ ଟ୍ରେନ୍ ଚଳାଚଳ ହେବ।
  • ସରକାରମାନେ ନିଜ ସ୍ତରରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇ ରାଜ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ ବସ୍ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବେ।
  • କ୍ରୀଡା କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ ଏବଂ ଷ୍ଟାଡିୟମ ଖୋଲା ରହିବ, କିନ୍ତୁ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ନାହିଁ |
  • ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟରୁ, ଆପଣ କେବଳ ହୋମ ଡେ଼ଲିଭରି ପାଇଁ ଖାଦ୍ୟ ଅର୍ଡର କରିବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବେ | ହୋମ ଡେ଼ଲିଭରି କରୁଥିବା ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ କୁ ରୋଷେଇ ଘର ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି |
  • କେବଳ ସେହି ହୋଟେଲ ଚାଲୁ ରହିବ ଯେଉଁଠାରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ପୋଲିସ, ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀ ଏବଂ ଲକ ଡାଉନ ଯୋଗୁ ଫସି ରହିଥିବା ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନେ ରହୁଛନ୍ତି।
  • ବସ୍ ଡିପୋରେ ଚାଲୁଥିବା କ୍ୟାଣ୍ଟିନ ଏବଂ ରେଳ ଷ୍ଟେସନ ଏବଂ ବିମାନବନ୍ଦରରେ ଚାଲୁଥିବା ଖାଦ୍ୟ ଦୋକାନ ଖୋଲା ରହିବ |

ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକ ବର୍ତ୍ତମାନ ଗ୍ରୀନ , ଅରେଞ୍ଜ ଏବଂ ରେଡ୍ ଜୋନ୍ ସ୍ଥିର କରିବେ

  • ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନିଜେ ଗ୍ରୀନ୍ ଜୋନ୍, କମଳା ଜୋନ୍ ଏବଂ ରେଡ୍ ଜୋନ୍ ସ୍ଥିର କରିବେ। ସେମାନଙ୍କୁ କେବଳ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ପାରାମିଟରର ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ପଡିବ।
  • ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ରେଡ ଏବଂ ଅରେଞ୍ଜ ଜୋନ୍ ଭିତରେ ଥିବା କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍ ଏବଂ ବଫର୍ ଜୋନ୍ ସ୍ଥିର କରିବ |
  • ପୂର୍ବ ପରି କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନରେ କେବଳ ଜରୁରୀ ସେବା ଜାରି ରହିବ |
  • ଏହି ଜୋନ୍ ଭିତରେ କିମ୍ବା ବାହାରେ ଲୋକଙ୍କ କୌଣସି ଗତିବିଧି ହେବ ନାହିଁ ଏହାକୁ କଡାକଡି ପାଳନ କରାଯିବ |
  • କଣ୍ଟେଣ୍ଟମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍ ଭିତରେ କଣ୍ଟାକ୍ଟ ଟ୍ରାକିଂ ଏବଂ ଦ୍ୱାରରୁ ଦ୍ୱାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନୀରିକ୍ଷଣ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ପଡିବ |

ରାତିର କର୍ଫ୍ୟୁ ଜାରି ରହିବ

ଲୋକମାନେ ସନ୍ଧ୍ୟା 7 ଟାରୁ ସକାଳ 7 ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌ ଣସି ପ୍ରକାରର ଗତିବିଧି କରିପାରିବେ ନାହିଁ | ଏହି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସେବା ପାଇଁ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ହେବ ନାହିଁ | ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଶାସନ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଆଦେଶ ଦେଇପାରେ |

ଛୋଟ ପିଲା ଏବଂ ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ଘରେ ରହିବାକୁ ପଡିବ
65 ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସ୍କ, ପୂର୍ବ ଅସୁସ୍ଥ ଲୋକ, ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା ଏବଂ 10 ବର୍ଷରୁ କମ୍ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଘର ଭିତରେ ରହିବାକୁ ପଡିବ | କେବଳ ଚିକିତ୍ସା କିମ୍ବା ଜରୁରୀ କାର୍ଯ୍ୟ ଦ୍ୱାରା ଘରୁ ବାହାରକୁ ଯିବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବେ |

ଆରୋଗ୍ୟ ସେତୁ ର ବ୍ୟବହାର ଓ ଜରୁରୀ ସେବା ପାଇଁ ଯିବା ଆସିବା

  • ଅଫିସରେ ଆରୋଗ୍ୟ ସେତୁ ଆପ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ | ଏହା ପ୍ରତ୍ୟେକ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଫୋନରେ ଇନଷ୍ଟଲ୍ ହେବା ଉଚିତ୍ | ଏହି ଆପ୍ ସଂସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ଲୋକଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇପାରେ |
  • ଲୋକଙ୍କୁ ଏହା ଉପରେ ସେମାନଙ୍କର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସ୍ଥିତି ଅପଡେଟ୍ କରିବାକୁ ପଡିବ | ଯେଉଁମାନେ ତୁରନ୍ତ ସଂକ୍ରମଣର ବିପଦରେ ଅଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ |
  • ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ତଥା କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳର ସରକାର ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ପଡିବ ଯେ ସେମାନେ ଡାକ୍ତର, ନର୍ସ, ପାରା ମେଡିକାଲ୍ କର୍ମଚାରୀ, ପରିମଳ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଭଳି ଡାକ୍ତରୀ ବୃତ୍ତିଗତଙ୍କ ଗତିବିଧିକୁ ଅନୁମତି ଦିଅନ୍ତି। ଏହାକୁ ବାଧା ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ |
  • ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ଏବଂ ୟୁନିଅନ୍ ଅଞ୍ଚଳଗୁଡିକ ଟ୍ରକ୍ କିମ୍ବା ସାମଗ୍ରୀ ପରିବହନ କରୁଥିବା ଅନ୍ୟ ଯାନଗୁଡିକର ଗତି ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ପଡିବ | ଏଥିରେ ଖାଲି ଟ୍ରକ୍ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହେବ |

ତିନୋଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଲକଡାଉନ କିପରି ଥିଲା
25 ମାର୍ଚ୍ଚରୁ 14 ଏପ୍ରିଲ, 15 ଏପ୍ରିଲରୁ 3 ମଇ ଏବଂ 4 ମେ ରୁ 17 ମେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେଶର ତିନୋଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଏହି ଲକଡାଉନ୍ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା।

ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ: 25 ମାର୍ଚ୍ଚରୁ 14 ଏପ୍ରିଲ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା 21 ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିଥିଲା ​​| ଏହି ଅବଧି ମଧ୍ୟରେ କେବଳ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀର ଦୋକାନ ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଗଲା |
ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ: ଏପ୍ରିଲ୍ 15 ରୁ ମେ 3, ଏହା 19 ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିଥିଲା ​​| ହଟସ୍ପଟ୍ (ରେଡ୍ ଜୋନ୍) ବ୍ୟତୀତ କମଳା ଏବଂ ଗ୍ରୀନ୍ ଜୋନ୍ରେ ଦୋକାନ ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଥିଲା |
ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ: ମେ 4 ରୁ ମେ 17, ଏହା 12 ଦିନ ଥିଲା | ହଟସ୍ପଟ୍ (ରେଡ୍ ଜୋନ୍) ବ୍ୟତୀତ କମଳା ଏବଂ ଗ୍ରୀନ୍ ଜୋନ୍ରେ ଦୋକାନ ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଥିଲା | ଏଥିସହ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ପାଇଁ ଟ୍ରେନ୍ ଏବଂ ବସ୍ ଚଳାଚଳ କରୁଥିଲା। ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନ୍ ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ଭାଣ୍ଡେ ଇଣ୍ଡିଆ ଏବଂ ସାମୁଦ୍ରା ସେଟୁ ମିଶନ ମାଧ୍ୟମରେ ବିଚଳିତ ଭାରତୀୟମାନଙ୍କର ଅନ୍ୟ ଦେଶକୁ ଫେରିବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା |