ଲକଡାଉନରେ ଚୁପଚାପ୍ ସହ ହେଲା ବିବାହ, କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ବୋହୁ ଶାଶୁଘର ପହଞ୍ଚିଲେ ତ ତାଙ୍କୁ ଦେଖି ଉଡ଼ିଗଲା ପୁରା ପରିବାରଙ୍କ ହୋସ …

ନା ବ୍ୟାଣ୍ଡ କି ବାଜା, ନୀରବତା ଏତେ ଥିଲା ଯେ କେବଳ ମନ୍ତ୍ର ଶୁଣିବାକୁ ମିଳୁଥିଲା | କେବଳ କିଛି ମନୋନୀତ ବ୍ୟକ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଆଶୀର୍ବାଦ ଦିଅନ୍ତି | ଏହି ନୀରବତା ମଧ୍ୟରେ ଯୁବକ-ଯୁବତୀ ଅତି ସରଳତାର ସହିତ ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନର ବନ୍ଧନରେ ବାନ୍ଧି ହୋଇଗଲେ | ନବ ବିବାହିତ ଦମ୍ପତିଙ୍କୁ ଆଶୀର୍ବାଦ କରି ଲୋକମାନେ ଈଶ୍ୱର ଙ୍କ ସଫଳ ବିବାହିତ ଜୀବନ ପାଇଁ ଇଚ୍ଛା କଲେ | ଏହା ପରେ ଅଙ୍କିତ ମୋଟର ସାଇକେଲରେ ବସି ଦୀକ୍ଷଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଘରକୁ ଆଣିଥିଲେ ଯେଉଁଠାରେ ସମସ୍ତେ ତାଙ୍କୁ ବହୁତ ଖୁସିରେ ସ୍ୱାଗତ କରିଥିଲେ | ଏଠାରେ ଅଙ୍କିତଙ୍କ ପରିବାର ଏକ ସୁନ୍ଦର ବୋହୂ ପାଇ ଖୁସି ଏବଂ ଦେଖାଙ୍କ ପରିବାର ଏକ ଯୌତୁକ ମୁକ୍ତ ବିବାହ କରୁଛନ୍ତି।

ଖବର ଅନୁଯାଇ ଏଟାୱା ଜିଲ୍ଲାର ଥାନା କୋଟୱାଲୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏହି ବିବାହ ବୋହୁ ଦିନ ଆଗରୁ ଠିକ ହେଇଯାଇ ଥିଲା | ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଓ ଲକଡାଉନ ବିବାହ ଉତ୍ସବରେ ସଙ୍କଟ ଆଣିଦେଇଥିଲା । ନାବାଳିକାଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ମାମଲାର ଗମ୍ଭୀରତା ଦେଖି ଜିଲ୍ଲା ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟଙ୍କ ନିକଟରେ ନିବେଦନ କରିଥିଲେ, ଡିଏମ ସାହେବ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲେ।

ନିଜ ଘରୁ ପାଞ୍ଚ ଜଣ ଲୋକଙ୍କୁ ବରଯାତ୍ରୀ କରିବା ପରେ ବରକୁ ତାଙ୍କ ଘରକୁ ନେବାକୁ ଆସିଥିବା ଅଙ୍କିତ କାଶ୍ୟପ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନଙ୍କ ବିବାହ ଏକ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ସ୍ଥିର ହୋଇଥିଲା। ଘରର ସମସ୍ତ ଲୋକ ବିବାହ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ହଠାତ୍ କରୋନା ମହାମାରୀ ର କରାଳ ରୂପ ଆରମ୍ଭ ହେବା ଦିନଠାରୁ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଲକଡାଉନ ପଡିଥିଲା। ଏହା ପରେ ଏହା ଲକଡାଉନ୍ ଖୋଲିବାକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲା, କିନ୍ତୁ କରୋନା ମହାମାରୀର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଲକଡାଉନ୍ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଦେଶକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି। ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସେ ନିଜ ପରିବାର ପକ୍ଷରୁ ଜିଲ୍ଲା ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟଙ୍କ ନିକଟକୁ ଏକ ଲକଡାଉନରେ ବିବାହ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ମାଗିଥିଲେ।

ଜିଲ୍ଲା ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ୍ ତାଲା ପକାଇବାର ସମସ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବିବାହ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲେ, ଏହା ପରେ ସେ ବୁଧବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ତାଙ୍କ ଘରୁ ପାଞ୍ଚ ଜଣଙ୍କ ସହ ଏବଂ ରାତିରେ ସାମାଜିକ ବିବାହ ସମାରୋହରେ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସେ ଗୁରୁବାର ସକାଳେ ମୋଟର ସାଇକେଲ ଦ୍ୱାରା ଦିଶାଙ୍କ ବିଦାୟ ସମାପ୍ତ କରି ନିଜ ଘରକୁ ଆଣିଥିଲେ | ଲକ୍-ଡାଉନ୍ ତାଙ୍କ ବିବାହର ଖର୍ଚ୍ଚ ସଞ୍ଚୟ କରିଛି | ଯାହା ପରେ ସେ ତାଙ୍କ ସୁରକ୍ଷିତ ବିବାହିତ ଜୀବନ ପାଇଁ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବେ |

ଦିଶା କାଶ୍ୟପଙ୍କ ମା କହିଛନ୍ତି ଯେ ସହରରେ ରହୁଥିବା ଅଙ୍କିତ କାଶ୍ୟପଙ୍କ ସହ ତାଙ୍କ ଝିଅ ର ବିବାହ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଥିଲା | କିନ୍ତୁ ଲକଡାଉନକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସେ ପ୍ରଶାସନଠାରୁ ଅନୁମତି ମାଗିଥିଲେ। ତାଙ୍କ ଝିଅର ବିବାହ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ସରଳ ଏବଂ ଯୌତୁକ ମୁକ୍ତ ଶୈଳୀରେ ସମ୍ପନ୍ନ ହୋଇଛି | କରୋନା ମହାମାରୀର ଯୁଗର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଦେଶରେ ଲାଗୁ ହୋଇଥିବା ଲକଡାଉନ୍ ଅନେକ ଘରେ ବିବାହର ରିଙ୍ଗର ଇକୋକୁ ଶାନ୍ତ କରିଛି। ଲକଡାଉନ୍ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଘରେ ସରଳତା ଏବଂ ଶବ୍ଦ ବିନା ବିବାହ ଘଟୁଥିବା ଦେଖାଯାଏ |