ଓଡ଼ିଶାର Top10 Sea Beach, ଯେଉଁଠିକୁ ନିହାତି ଥରେ ବୁଲିବାକୁ ଯାଆନ୍ତୁ, ମନ ଖୁସି ହେଇଯିବ, ସବୁଠୁ ଆଗରେ ଏହି Beach

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁଗଣ ଆମ ରାଜ୍ୟ ଓଡ଼ିଶା ସଂସ୍କୃତି ଓ ପରମ୍ପରା ସାଙ୍ଗକୁ ପ୍ରକୃତିର ଗନ୍ତାଘର ଆଉ ସେ ପ୍ରକୃତି ଭିତରେ ଲୁଚି ରହିଛି ଅନେକ ରହସ୍ୟ କେଉଁଠି ଘଞ୍ଚ ଅରଣ୍ୟର ସବୁଜିମା ଭିତରେ କେଉଁଠି ଝରଣାର କୁଳୁକୁଳୁ ଭିତରେ ତ କେଉଁଠି ପୁଣି ବିଶାଳ ସମୁଦ୍ରର ଗର୍ଭରେ ଲୁଚି ରହୁଥାଏ ଅନେକ ଅଜଣା କଥା ଆଉ ରହସ୍ୟ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶାର ୧୦ ଟି ବେଳାଭୂମି।

ଚାନ୍ଦିପୁର ବେଳାଭୂମି: ବାଲେଶ୍ଵର ଠାରୁ ଏହି ସମୁଦ୍ରକୂଳ ପ୍ରାୟ ୧୬ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଅବସ୍ଥିତ ଆଉ ଏହାର ବେଳାଭୂମିକୁ ବିଶ୍ଵର ସବୁଠାରୁ ବିସ୍ମୟକର ବେଳାଭୂମି ଭାବେ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ କରିଛି ବିଶ୍ବପ୍ରସିଦ୍ଧ ଭ୍ରମଣ ବିଶେଷଜ୍ଞ। ଅଦୃଶ୍ୟ ସାଗର ଭାବେ ଏହା ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ବେଶ୍ ଲୋକପ୍ରିୟ। ଆପଣ ଜାଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ ପ୍ରତିଦିନ ସମୁଦ୍ର ନିମ୍ନ ଜୁଆର ସମୟରେ ୪ ରୁ ୫ କିଲୋମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଘୁଞ୍ଚିଯାଏ ପରେ ଯେତେବେଳେ ଉଚ୍ଚ ଜୁଆର ଉଠେ ସେତେବେଳେ ପୁଣିଥରେ ଏହା ପୂର୍ବ ଅବସ୍ଥାକୁ ଫେରିଆସେ। ନିଜ ସୌଦର୍ଯ୍ୟ ସହ ବିସ୍ମୟକର ବେଳାଭୂମି ପାଇଁ ଅନେକ ପର୍ଯ୍ୟଟକକୁ ନିଜ ଆଡକୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରେ ଚାନ୍ଦିପୁର ବେଳାଭୂମି।

ଭିତରକନିକା ବେଳାଭୂମି: ଭିତରକନିକା ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ ଓଡ଼ିଶାର କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲ୍ଲାରେ ଥିବା ଗୋଟିଏ ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ। ଖୁବ୍ କମ୍ ଲୋକ ଜାଣନ୍ତି କି ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନରେ ଏକ ପ୍ରାକୃତିକ ଉଦ୍ୟାନ ଅଛି। ୧୯୭୫ ମସିହାରେ ବନ୍ୟଜୀବ ଅଭୟାରଣ୍ୟ ଓ ୧୯୯୮ ରେ ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ ଘୋଷିତ ହେଲା।

ତାଳସାରି ବେଳାଭୂମି: ତାଳସାରି ବେଳାଭୂମି ଓଡ଼ିଶାର ବାଲେଶ୍ଵର ଜିଲ୍ଲାର ଏକ ବେଳାଭୂମି ଯାହାକି ଭାରତର ଉତ୍ତର ପୂର୍ବ ଭାଗରେ ଅବସ୍ଥିତ। ତାଳସାରି ନାମ ତାଳ ଓ ସାରଣୀ ଶବ୍ଦରୁ ଆସିଅଛି ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ। ଏହି ଜାଗାକୁ ଘେରି ରହିଥିବା ତାଳ ଗଛକୁ ନେଇ ଏମିତି ନାମ ଦିଆଯାଇଥିବା କୁହାଯାଏ।

ପାରାଦୀପ ବେଳାଭୂମି: ପାରାଦୀପ ଜଗତସିଂହପୁର ଜିଲ୍ଲାର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ସହର ଓ ବାଣିଜ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ଏଠାରେ ଭାରତର ଏକ ପ୍ରଧାନ ବନ୍ଦର ରହିଛି। ପାରାଦୀପ ପୂର୍ବ ଭାରତର ସାମୁଦ୍ରିକ ବାଣିଜ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ସ୍ଥାନ। ପାରାଦୀପ ମହାନଦୀର ସଙ୍ଗମ ସ୍ଥଳରେ ଅବସ୍ଥିତ। ଏହି ସ୍ଥାନଟି ଏକ ଲୋକପ୍ରିୟ ବଣଭୋଜି ସ୍ଥଳୀ।

ଆରୀୟାପାଲି ବେଳାଭୂମି: ବ୍ରହ୍ମପୁର ଠାରୁ ୧୦୫ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା ଓଡ଼ିଶାର ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାର ଛତ୍ରପୁର ଠାରୁ ୬ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଅବସ୍ଥିତ ଆରୀୟାପାଲି ବେଳାଭୂମି। ଏକ ସମୁଦ୍ରକୂଳ ଯାହା ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ସମୟରେ ସମୁଦ୍ରରେ ଅଦୃଶ୍ୟ ହୋଇଯିବାର ଦୃଶ୍ୟ ସହିତ ଏକ ବିସ୍ତାରିତ ଉପକୁଳ ରେଖା ଅଛି। ଶାନ୍ତ ପରିବେଶ ଏବଂ ଆରୀୟାପାଲି ବେଳାଭୂମି ଉତ୍ସାହ ଜନକ ଜଳବାୟୁ ସହର ଜୀବନର ଆବଶ୍ୟକ ବିରତି ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିଥାଏ।

ଗୋପାଳପୁର ବେଳାଭୂମି: ଗୋପାଳପୁର ହେଉଛି ଏକ ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ସହର ଏବଂ ଓଡ଼ିଶାର ଦକ୍ଷିଣ ଭାଗରେ ଥିବା ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାର ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଅବସ୍ଥିତ। ଆଜି ଏହା ଏକ ବାଣିଜ୍ୟକ ବନ୍ଦର ଏକ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ସମୁଦ୍ର ବେଳାଭୂମି ଏବଂ ଏକ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳୀ। ଗୋପାଳପୁର ବ୍ରହ୍ମପୁର ଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୧୫ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଅବସ୍ଥିତ।

ଅସ୍ତରଙ୍ଗ ବେଳାଭୂମି: ଅସ୍ତରଙ୍ଗ ବେଳାଭୂମି ଯାହା ପିର୍ଯାହାନିଆ ନାମରେ ଜଣା। ଏହା କୋଣାର୍କ ଠାରୁ ୩୪ କିଲୋମିଟର ଦୂର ଓଡ଼ିଶାର ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲାର ଏକ ଚମତ୍କାର ବେଳାଭୂମି ଏହା ରଙ୍ଗୀନ ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା ଅସ୍ତରଙ୍ଗ ସୂର୍ଯ୍ୟର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଅର୍ଥ ଅର୍ଥାତ୍ ସୂର୍ଯ୍ୟଦୟ ଏବଂ ରଙ୍ଗର ଅର୍ଥ ରଙ୍ଗୀନ। ଓଡ଼ିଶାର ଏହି ବେଳାଭୂମି ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବେଶ୍ ଲୋକପ୍ରିୟ।

ଚନ୍ଦ୍ରଭାଗା ବେଳାଭୂମି: ଚନ୍ଦ୍ରଭାଗା ବେଳାଭୂମି କୋଣାର୍କ ସୂର୍ଯ୍ୟ ମନ୍ଦିର ଠାରୁ ୩ କିଲୋମିଟର ପୂର୍ବରେ ଅବସ୍ଥିତ। ଏହା ପୁରୀ ସହର ଠାରୁ ୩୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏଠାରେ କୁଷ୍ଠ ରୋଗୀ ମାନଙ୍କର ପ୍ରାକୃତିକ ଉପାୟରେ ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଏ ବୋଲି ପୂର୍ବେ ବିଶ୍ୱାସ ରହିଥିଲା। ଏସିଆର ପ୍ରଥମ ବେଳାଭୂମି ଭାବରେ ଚନ୍ଦ୍ରଭାଗା ବେଳାଭୂମିକୁ ବ୍ଲୁଫ୍ଲାଗ ପ୍ରମାଣ ପତ୍ର ମିଳିଥିଲା। ଏହି ପ୍ରମାଣ ପତ୍ର ସୁପରିବେଶାତ୍ମକ, ପରିଷ୍କାର ଏବଂ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ସ୍ତରରେ ସୁବିଧାଯୁକ୍ତ ବେଳାଭୂମି ଗୁଡ଼ିକୁ ମିଳେ। ପୌରାଣିକ କଥା ଅନୁସାରେ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କ ପୁତ୍ର ସାମ୍ବ ଚନ୍ଦ୍ରଭାଗା ନଦୀ ମୁହାଣରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଦେବତାଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥନା କରି ନିଜକୁ କୁଷ୍ଠ ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତ କରିଥିଲେ ନଦୀଟି ଏହାପରେ କୌଣସି କାରଣ ବଶତଃ ଶୁଖି ଯାଇଥିଲା।

ଋଷିକୂଲ୍ୟା ବେଳାଭୂମି: ଓଡ଼ିଶାର ଏକ ଲୁକାୟତ ରତ୍ନ ଋଷିକୂଲ୍ୟା ବେଳାଭୂମି ଏକ ଶାନ୍ତ ସ୍ଥାନ ଏବଂ ଏକୁଟିଆ ଉପଭୋଗ କରିବା ପାଇଁ ଆଦର୍ଶ ସ୍ଥାନ ଅଟେ ଯାହା ପ୍ରକୃତି ପ୍ରେମୀ ଏବଂ ଭ୍ରମଣକାରୀ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ସ୍ଥାନ। ଏଠାରେ ହଜାର ହଜାର କଇଁଛଙ୍କ ବାସସ୍ଥଳ ଅଟେ ଯାହା ଶୀତ ମାସରେ ଆସିଥାନ୍ତି।

ପୁରୀ ବେଳାଭୂମି: ପୁରୀ ବେଳାଭୂମି ଓଡ଼ିଶାର ପୁରୀ ଠାରେ ଥିବା ବଙ୍ଗୋପସାଗର ତଟବର୍ତ୍ତି ଏକ ବିସ୍ତୃତ ବେଳାଭୂମି। ଏହାର ସୁନ୍ଦର ତରଙ୍ଗ ସମୁଦ୍ରକୂଳ ଏବଂ ବାଲୁକା କୂଳରେ ଆବଦ୍ଧ ପବନ ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା। ଏହି ଭେଲଭୂମି ଏହାର ଧାର୍ମିକ ପ୍ରାସଙ୍ଗିକତା ଶରଧାବାଲି ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା।