ପାଣି ଠାରୁ ବି ଶସ୍ତା ହେଲା ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଡିଜେଲ, ଖୁସିରେ ନାଚି ଉଠିଲା ପୁରା ଦେଶ, ହଠାତ୍ କମିଗଲା ସବୁକିଛି

ଚାଇନାରେ ବ୍ୟାପିଥିବା କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଆର୍ଥିକ ବଜାରରେ ସର୍ବାଧିକ ପ୍ରଭାବ ପକାଉଛି। ଏହାଦ୍ୱାରା ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ର ମୂଲ୍ୟରେ 30 ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ଘଟିଛି। ଯାହା ପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ଭାରତୀୟ ବଜାରରେ ବ୍ୟାରେଲ ପିଛା 2200 ଟଙ୍କାକୁ ଖସି ଆସିଛି। ସାଉଦି ଆରବ ଦ୍ୱାରା ଏହି ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ର ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ଏହା 1991 ର ଗଲ୍ଫ ଯୁଦ୍ଧ ପରଠାରୁ ଏହା ସବୁଠାରୁ ବଡ ହ୍ରାସ |

ତେଲ ଅପେକ୍ଷା ଜଳ ମହଙ୍ଗା ଅଟେ |
ଏକ ବ୍ୟାରେଲରେ 159 ଲିଟର ଅଶୋଧିତ ତେଲ ରହିଥାଏ | ଏହିପରି, ଏକ ଲିଟର ଅଶୋଧିତ ତେଲର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ 13-14 ଟଙ୍କା ଅଟେ | ଯେଉଁଠାରେ ଜଣେ ଲିଟର ପାଣି ବୋତଲ ପାଇଁ ଅତି କମରେ 20 ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ପଡିବ | ସୋମବାର ଦିନ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଏବଂ ୟେସ ବ୍ୟାଙ୍କ ସଙ୍କଟ ଯୋଗୁଁ ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟକ ମାର୍କେଟରେ ଉତ୍ତେଜନା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ସେନ୍ସେକ୍ସ ପ୍ରାୟ 2357 ପଏଣ୍ଟ ହ୍ରାସ ପାଇଥିବାବେଳେ ନିଫ୍ଟି ମଧ୍ୟ 600 ରୁ ଅଧିକ ପଏଣ୍ଟ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ଉଲ୍ଲେଖଥାଉ କି, ହଁ ବ୍ୟାଙ୍କ ସେୟାରରେ 34 ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ଘଟିଛି।

ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟକ୍ ମାର୍କେଟରେ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା ସବୁଠାରୁ ବଡ ହ୍ରାସ | ସେନ୍ସେକ୍ସ ପୂର୍ବରୁ ଅଗଷ୍ଟ 24, 2015 ରେ 1,624 ପଏଣ୍ଟ ହ୍ରାସ ପାଇଥିଲା | ଏତେ ବଡ ହ୍ରାସ ହେତୁ ଭାରତୀୟ ଆର୍ଥିକ ବଜାର ରେ ମାନ୍ଦାବସ୍ଥା ଦେଖାଦେଇଛି । ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ମୂଲ୍ୟ ଯୁଦ୍ଧ ଏବଂ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଯୋଗୁଁ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ ଅଶୋଧିତ ତେଲର ମୂଲ୍ୟ ସୋମବାର ଠାରୁ 30 ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ବିଦେଶୀ ବଜାର ଚଳିତ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ବ୍ୟବସାୟରେ ଘରୋଇ ଫ୍ୟୁଚର ବଜାରରେ ଅଶୋଧିତ ମୂଲ୍ୟ 30 ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇ ବ୍ୟାରେଲ ପିଛା 2200 ଟଙ୍କାକୁ ଖସି ଆସିଛି।

ମଲ୍ଟି କମୋଡିଟି ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ (MCX) ରେ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ବ୍ୟାରେଲ ପିଛା 21,62 ଡଲାରରେ କାରବାର କରିଥିଲା I ମାର୍ଚ୍ଚ ଚୁକ୍ତିରେ 997 ଟଙ୍କା କିମ୍ବା 31.56 ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଥିଲା। ତେଣୁ ଏଥି ସହିତ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଫ୍ୟୁଚର ମାର୍କେଟ ଇଣ୍ଟରକଣ୍ଟିନେଣ୍ଟାଲ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ (MCX) ଆଇସିଆଇରେ ବ୍ରେଣ୍ଟ ଅଶୋଧିତ କାରବାର 33.27 ଡଲାରରେ ବ୍ୟାରେଲ ପିଛା ପୂର୍ବ ଅଧିବେଶନରୁ 26.51 ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇ ବ୍ୟାରେଲରେ 33.27 ଡଲାରରେ ପହଞ୍ଚିଛି।

ଆଞ୍ଜେଲ ବ୍ରୋକିଂ (ଶକ୍ତି ଏବଂ ମୁଦ୍ରା ଅନୁସନ୍ଧାନ) ର ଡେପୁଟି ଭାଇସ ପ୍ରେସିଡେ ଅନୁଜ ଗୁପ୍ତା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଓପିଟିସି ଏବଂ ରୁଷ ମଧ୍ୟ ରେ ଏହି ତୈଳ ଚୁକ୍ତି ସଫଳ ନ ହେବାରୁ ଏପରି ଅବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯିବ ର ଏକ ମୁକ୍ଷ୍ୟ କାରଣ ଅଟେ I ଯାହା କୁ ନେଇ ପରେ ସାଉଦି ଆରବ ର ପ୍ରିନକ୍ସ ଯୁଦ୍ଧ ପାଁଇ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି । ଯଦି ସଦସ୍ୟମାନେ ଯୋଗ ଦିଅନ୍ତି, ଅଶୋଧିତ ତେଲର ମୂଲ୍ୟ ଆହୁରି ହ୍ରାସ ପାଇପାରେ |